Polskie znaczki pocztowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
  SKLEPY FILATELISTYCZNE
  REGULAMINY / UCHWAŁY
  ENGLISH VERSION
 

 

Emisje znaczków - rok 2006


25. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek"


autor projektu: Jacek Konarzewski
ilość znaczków: 1
wartość: 1.30 zł
nakład: 300.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 16 grudnia 2006 r.
numer katalogowy: 4146

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Szanowni Państwo, w 25. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" Poczta Polska wydała znaczek pocztowy upamiętniający tragedię
tamtych dni. Ćwierć wieku temu Polską wstrząsnęły dramatyczne wydarzenia. 13 grudnia 1981r. został wprowadzony stan wojenny. Władze aresztowały działaczy opozycji. Następnego dnia górnicy kilkudziesięciu śląskich kopalni na znak protestu rozpoczęli strajk. Domagali się m.in. uwolnienia zatrzymanych przywódców "Solidarności". 16 grudnia na terenie kopalni "Wujek", gdzie strajkowało ich prawie 3 tysiące, doszło do walki z milicją. Górnicy atakowani armatkami wodnymi i gazem łzawiącym wciąż stawiali opór. Wówczas specjalny oddział ZOMO użył broni palnej. Od kul zginęło dziewięciu górników, a kilkudziesięciu zostało rannych. Do dziś nie udało się ustalić winnych tej tragedii. Na prezentowanym Państwu znaczku, powstałym z inicjatywy śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", widać krwawiącą bryłę węgla symbolizującą brutalność i okrucieństwo tamtych wydarzeń. Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiono budynek kopalni i listę nazwisk górników poległych 16 grudnia 1981 r. Koperta będzie opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Katowice 1.Boże Narodzenie


autor projektu: Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków: 2
wartość: 1.30 zł, 2.40 zł
nakład: 1,30 zł - 30.000.000 sztuk
              2,40 zł - 4.400.000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 100 znaczków
data obiegu: 30 listopada 2006 r.
numer katalogowy: 4144 - 4145

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

z okazji Świąt Bożego Narodzenia Poczta Polska wydała w tym roku dwa znaczki. Na jednym umieszczono szopkę, a na drugim w pięciu językach napis - "Boże Narodzenie", przypominający tym samym, że jest ono świętowane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie i dla wielu ludzi jest wyjątkowe. Autorem pierwszej szopki był podobno św. Franciszek z Asyżu. W taki sposób chciał przybliżyć ludziom historię narodzin Jezusa. Franciszkanie upowszechnili ten piękny element świątecznej scenerii. W okresie świąt szopka obecna jest w każdym polskim kościele, a często i w domach. Święta Bożego Narodzenia w różny sposób obchodzone są przez prawie 1/3 mieszkańców Ziemi, w zależności od lokalnej tradycji i klimatu panującego w danym miejscu globu. W Polsce kojarzą się ze śniegiem. Tymczasem np. w Australii obchodzącym je towarzyszy plażowa pogoda. Okres Bożego Narodzenia obejmuje czas od początku adwentu do święta Trzech Króli czyli do 6 stycznia. W wielu krajach oczekiwanie na Boże Narodzenie odmierzają świece, zapalane w każdą kolejną niedzielę adwentu lub popularne wśród dzieci kalendarze adwentowe z czekoladkami na każdy dzień. Dzieci na całym świecie czekają na prezenty od św. Mikołaja, którego odpowiednikami w innych krajach są m.in. amerykański Santa Claus czy portugalski Pai Natal. Świąteczne dania muszą być obfite i różnorodne. We Włoszech spożywane są głównie ryby, a w krajach anglojęzycznych indyka. Na świątecznych stołach nie brakuje potraw mącznych i słodkich, często z miodem, orzechami, migdałami. Wszędzie jednak Boże Narodzenie kojarzy się z atmosferą radości, pokoju i rodzinnego ciepła. Bardzo miłym i jednocześnie dość młodym, bo powstałym w XIX w., jest obyczaj wysyłania kartek z życzeniami świątecznymi i noworocznymi do bliskich. Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, towarzysząca tej emisji, ozdobiona złotymi śnieżynkami, będzie opatrywana datownikiem okolicznoćciowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.


Światowa Wystawa Psów Rasowych 2006 w Poznaniu


autor projektu: Jacek Brodowski
ilość znaczków: 5 (drukowane w pasku)
wartość: 1.30 zł
nakład: 5 x 500 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 6 listopada 2006 r.
numer katalogowy: 4126 - 4130

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

w tym roku w Poznaniu, po raz pierwszy w Polsce, odbywa się Światowa Wystawa Psów Rasowych. W dniach 9-12 listopada do obiektów Międzynarodowych Targów Poznańskich zjadą się właściciele i hodowcy z tysiącami psów. Poznań gościł już europejską wystawę w 2000 roku. W mieście tym odbywają się też doroczne, najważniejsze w kraju, wystawy psów.
Z okazji tej ogromnej imprezy Poczta Polska wydaje serię pięciu znaczków, na których prezentuje polskie rasy psów. Jedną z nich jest owczarek podhalański. To pasterski pies o gęstej, białej sierści, spotykany na terenach górskich. Jest przyjazny, łagodny i zdyscyplinowany, dlatego pilnuje stad owiec, a także np. pomaga w górskich akcjach ratunkowych. Polski owczarek nizinny - to sympatyczny pies średniej wielkości, którego charakterystyczną cechą jest gęsta, długa sierść. Jest również psem pasterskim, hodowanym od wielu stuleci. Kolejne rasy, prezentowane na znaczkach, należą do grupy psów myśliwskich. Psy gończe, ogar polski i gończy polski, były popularne na dworach szlacheckich od XIV do XVIII w. Lata rozbiorów i wojen spowodowały niemal całkowite ich wyginięcie. Do odtwarzania tych ras przystąpiono dopiero w latach 50. XX w. Gończy polski to rasa zatwierdzona ostatnio przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) i coraz liczniej reprezentowana na wystawach. Ostatnią z przedstawionych ras jest chart polski - duży pies używany od XIV wieku do polowań na dropie, zające i wilki. W latach powojennych zakaz polowań z chartami spowodował zanik rasy, ale od lat 70. XX w. trwa jej rekonstrukcja. Polskie rasy psów cieszą się popularnością nie tylko w ojczyźnie, ale także za granicą, np. w krajach skandynawskich i w Niemczech.
Znaczkom towarzyszy Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC. Będzie ona opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Poznań 1.


Stolice Państw Unii Europejskiej


 

autor projektu: Magdalena Błażków
ilość znaczków: 5
wartość: 2,40 zł
nakład: 4 x 500.000 sztuk
             1 x 200.000 (Rzym) sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu:  24 października 2006
numer katalogowy: 4121-4125

Koperta FDC
 
 

 

Szanowni Państwo,

W ubiegłym roku ukazała się pierwsza część serii znaczków "Stolice państw Unii Europejskiej". Wówczas Poczta Polska zaprezentowała charakterystyczne budowle Budapesztu, Dublina, Lizbony, Paryża i Wilna. Tym razem na znaczkach pocztowych znalazła się architektura stolic Niemiec, Włoch, Szwecji, Estonii i Malty.
Historia wspólnot europejskich sięga lat 50. XX w., kiedy to rozpoczęła się ścisła współpraca gospodarcza kilku krajów Europy Zachodniej. W ramach Unii Europejskiej, utworzonej w 1993 r., jej członkowie zachowując autonomię, ustalają wspólne normy prawne, polityczne, gospodarcze, obronne. UE kładzie również nacisk na wymianę kulturalną i turystykę. Polska należy do UE od 1 maja 2004 r. Ułatwione przekraczanie granic wewnątrz Unii skłania Polaków do podróży i poznawania sąsiednich krajów. Poczta Polska poprzez tę emisję zachęca do obejrzenia zabytków Berlina (Brama Brandenburska), Rzymu (Koloseum), Sztokholmu (Królewski Teatr Dramatyczny), Tallina (katedra św. Aleksandra Newskiego) i Valletty (katedra św. Pawła).
Koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC, będą opatrzone datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Światowy Dzień Poczty


autor projektu: J. Ochendzan
ilość znaczków: 1
wartość: 2.40 zł
nakład: 3000000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 9 października 2006 r.
numer katalogowy: 4120

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Każdego dnia świat obiegają miliony wiadomości przesyłanych z różnych krańców Ziemi. Ogromną ich część stanowią przesyłki pocztowe. Obchodzony co roku 9 października Światowy Dzień Poczty przypomina, że jest to instytucja odgrywająca nieocenioną rolę w życiu każdego człowieka oraz o tym, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie dostępności do usług pocztowych. Wciąż jest przecież wiele miejsc na Ziemi, gdzie najbliższa skrzynka pocztowa znajduje się wiele kilometrów od miejsca zamieszkania. Współpraca instytucji pocztowych na całym świecie, a także globalna standaryzacja usług, jest zatem konieczna w sprawnej komunikacji. Poczta stara się zdobywać zaufanie klientów niezawodną i rzetelną pracą, podnoszeniem jakości usług oraz wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Z okazji swojego święta Poczta Polska wyemituje znaczek ilustrujący ogólnoświatowy charakter komunikacji pocztowej i znaczenie międzynarodowej współpracy instytucji pocztowych.
Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC będzie opatrywana okolicznościowym datownikiem, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Polskie abecadło

autorzy projektów: K. Castellini, E. Libera, A. Niemierko, M. Osa,
M. Jędrysik, J. Pietras, K. Syta, W. Terechowicz, J. Wysocki

ilość znaczków: 26
wartość: 4 x 10 gr, 6 x 30 gr, 4 x 1 zł, 12 x 1.30zł
nakład: 26 x 1000000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: litery A i Z - 45 x 22,5 mm, litery od B do Y - 22,5 x 22,5 mm
arkusze sprzedażne: po 13 znaczków
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 29 września 2006 r.
                       7 listopada 2006r.
numer katalogowy: 4107-4119
                               4131-4143

Koperta FDC

Szanowni Państwo,

"Polskie abecadło" to tytuł serii znaczków pocztowych, których dwie emisje Poczta Polska zaplanowała na jesień 2006 roku. Pod koniec września, czyli niedługo po rozpoczęciu roku szkolnego, wydana zostanie pierwsza z nich. Prezentowane Państwu oba arkusze, nie przypadkiem więc, przypominają kartki z uczniowskiego zeszytu w kratkę. Na każdym z nich znajduje się po 13 znaczków z literami w kolejności alfabetycznej. Litery zostały przedstawione w taki sposób, by ich poznawanie było zabawą czyli tak, jak dzieje się w pierwszych klasach szkoły. Dzieci uczą się wtedy abecadła kojarząc litery z różnymi zilustrowanymi słowami. Dodatkową zabawą może się stać rozszyfrowywanie rysunków na arkuszach dookoła znaczków. Byłoby nam miło, gdyby zestaw ten stał się pierwszym w kolekcjach młodych filatelistów. Obu emisjom, wrześniowej i listopadowej, towarzyszą dwie koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC. Będą one opatrywane datownikami okolicznościowymi stosowanymi w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Drugi arkusz ze znaczkami z serii "Polskie abecadło" wejdzie do obiegu 7 listopada 2006 r.

XIX Walny Zjazd Polskiego Związku Filatelistów


autorka projektu:Joanna Górska
autor rytu:Przemysław Krajewski
autor datownika:Jacek Brodowski
ilość znaczków:1 w bloku
wartość: 3,50 zł
nakład: blok perforowany - 300 000 sztuk
            blok nieperforowany - 100 000 sztuk
technika druku: rotograwiura, staloryt
format znaczków: 90 x 70 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 20 września 2006 r.
numer katalogowy: blok 144

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

w dniach 23-24 września odbędzie się w Lubinie XIX Walny Zjazd Delegatów Polskiego Związku Filatelistów. Z tej okazji Poczta Polska wydała znaczek w bloku. Widoczny jest na nim ratusz Lubina przedstawiony w surrealistycznej konwencji, jak gdyby stał na znaczku pocztowym. W poprzednich latach zjazdy odbywały się m.in. w Łodzi (1990), Bydgoszczy (1994), Szczecinie (1998) i Ciechocinku (2002). W malowniczym mieście Lubin położonym na Dolnym Śląsku, znanym z wydobycia miedzi, dotychczas odbyły się dwie znaczące wystawy filatelistyczne: krajowa w 1998 r. i europejska „Euro-Cuprum 2001”. Polski Związek Filatelistów dba o rozwój i wysoki poziom filatelistyki w kraju oraz upowszechnia polskie znaczki pocztowe za granicą. Organizuje wystawy i szkolenia. Wydaje fachową prasę. Prowadzi też Studium Filatelistyki i Polską Akademię Filatelistyki. Walny Zjazd PZF odbywa się co 4 lata jesienią. Jego celem jest wyłanianie nowych władz i podejmowanie uchwał na następne lata. PZF istnieje od 1950 roku. Koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC opatrywane będą okolicznościowym datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Lubin 1.

100-lecie Towarzystwa Internistów Polskich
autor znaczków:Jerzy Skakun
ilość znaczków: 3
wartość: 1,30 zł, 1,30 zł, 3 zł
nakład: po 300 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 8 września 2006 r.
numer katalogowy: 4103-4105

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Poczta Polska wydała trzy znaczki, prezentujące sylwetki: Antoniego Władysława Gluzińskiego, Witolda Eugeniusza Orłowskiego i Edwarda Szczeklika - lekarzy szczególnie zasłużonych w 100-letniej historii Towarzystwa Internistów Polskich. Antoni W. Gluziński był głównym inicjatorem prac Towarzystwa i jego pierwszym prezesem. Ponadto stworzył czasopismo „Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej”, które do dziś ukazuje się jako miesięcznik. Z podręcznika „Nauka o chorobach wewnętrznych”- Witolda E. Orłowskiego, kolejnego prezesa TIP, czerpały wiedzę pokolenia lekarzy internistów. Edward Szczeklik, uczeń W.E. Orłowskiego, prezes Towarzystwa w latach 60. XX w., specjalizował się w diagnostyce chorób serca. On również wykształcił wielu następców. Oprócz portretów tych lekarzy, na znaczkach można rozpoznać miasta, w których działali, tzn. Lwów, Warszawę i Wrocław. Za datę powstania Towarzystwa Internistów Polskich przyjmuje się rok 1906. Poprzednia nazwa to Towarzystwo Internistów Ziem Polskich. Obecna wraz z nowym statutem obowiązuje od 1923 roku. Towarzystwo Internistów Polskich jest jednym z największych stowarzyszeń lekarskich. Organizuje liczne konferencje i szkolenia oraz współpracuje z podobnymi organizacjami zagranicznymi, a z jego sekcji rozwinęły się kolejne towarzystwa naukowe. Znaczkom jubileuszowym towarzyszy Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, która będzie opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Katrowice 1.

100 rocznica urodzin Jerzego Giedroycia


autor projektu: Jacek Konarzewski
autor rytu: Maciej Kopecki
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 500 000 sztuk
technika druku: stalorytnicza
format znaczków: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 50 sztuk
data obiegu: 27 lipca 2006 r.
numer katalogowy: 4102

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

W roku 2006 ustanowionym przez Sejm RP Rokiem Jerzego Giedroycia, z okazji 100 rocznicy urodzin twórcy i redaktora paryskiej "Kultury" Poczta Polska wydała znaczek z jego portretem. Jerzy Giedroyc urodził się w Mińsku Litewskim 27 lipca 1906 r. Studiował prawo i historię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 30. pracował w kilku ministerstwach. Jednocześnie zajmował się redagowaniem czasopism m.in. dwutygodnika "Bunt Młodych" przekształconego później w tygodnik "Polityka". Podczas II wojny światowej,po służbie w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, kierował Wydziałem Czasopism i Wydawnictw Wojskowych w II Korpusie Polskim. Po wojnie założony przez Jerzego Giedroycia Instytut Literacki (1946) stał się najważniejszym ośrodkiem polskiej kultury na emigracji. W Maisons-Laffitte pod Paryżem przez ponad 50 lat, począwszy od 1947 roku, Giedroyc wydawał i redagował "Kulturę" ( zgodnie z wolą założyciela czasopismo przestało się ukazywać po jego śmierci w 2000 r.), a także od 1962 roku "Zeszyty Historyczne". W serii wydawniczej "Biblioteka Kultury"od 1953 r. ukazywały się dzieła autorów, którzy nie mogli liczyć na publikację w PRL, m.in. emigrantów: Marka Hłaski, Sławomira Mrożka, Adama Zagajewskiego, Stanisława. Barańczaka. Z "Kulturą" wiążą się też takie nazwiska, jak Gustaw. Herling-Grudziński, Józef. Czapski, Czesław Miłosz, Konstanty A. Jeleński, Witold Gombrowicz. W oddaleniu od kraju Giedroyc mógł swobodnie komentować sytuację w Polsce, chociaż sam pisał niewiele. W latach 70. poparł opozycję. Krytycznie natomiast oceniał politykę po 1989 r. Nigdy nie uległ żadnej ideologii, zachowując pełną wolność i niezależność, czym narażał się na krytykę zarówno środowisk emigracyjnych, jak i rodaków w kraju. Dążył do ułożenia przez Polaków dobrosąsiedzkich stosunków z Litwinami,Ukraińcami i Białorusinami. Na Kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC widnieje dom w Maisons-Laffitte i okładka ostatniego numeru "Kultury".Koperta będzie opatrywana okolicznościowym datownikiem, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Przedmioty ze srebra i złota. Wspólna emisja Polski i Chinautor projektu - Chiny: Wang Huming
autorka projektu - Polska: Marzanna Dąbrowska
autorka koperty: Marzanna Dąbrowska
autorka datownika: Agnieszka Sancewicz
ilość znaczków: 2
wartość: 1,30 zł
nakład: 800 000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 50 sztuk (2 x 25 sztuk)
data obiegu: 20 czerwca 2006 r.
numer katalogowy: 4098-4099

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

prezentowane znaczki powstały w wyniku współpracy Poczty Polskiej i Poczty Chińskiej. Przedstawiają eksponaty muzealne sztuki złotniczej: puchar z czasów mandżurskiej dynastii Qing z XVIII wieku i srebrny kufel gdański, powstały między rokiem 1660 a 1680. Puchar Jin Ou Yong Gu wykonany ze złota i ozdobiony perłami, rubinami oraz szafirami znajduje się w Pałacu Cesarskim w Pekinie. Oprócz bogatej ornamentyki roślinnej zwracają w nim uwagę charakterystyczne uchwyty w formie smoków i nóżki w kształcie głów słoni. Puchar był używany przez cesarza podczas ceremonii powitania Nowego Roku lunarnego. Wówczas władca nalewał do niego wino tusu, a następnie kaligrafował tekst zapewniający krajowi pomyślność, bezpieczeństwo i jedność. Puchar symbolizował wieczne panowanie i trwałość dynastii Qing. Natomiast barokowy, częściowo złocony kufel to przykład naczynia o charakterze świeckim, jakich wiele zamawiała u rzemieślników bogata szlachta polska i mieszczaństwo. Zdobi go dekoracja o treści moralizatorskiej. Złotnik Peter Röde (Rohde) techniką kutego reliefu i grawerunku przedstawił na nim dwie sceny biblijne z życia Józefa, syna Jakuba. Orzeł wyrzeźbiony na przykrywce symbolizuje boską potęgę, sprawiedliwość i opiekę roztaczaną nad ludĽmi tak prawymi jak biblijny Józef. Kufel pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Prezentowane Państwu znaczki będą emitowane przez obie Poczty w tym samym czasie. W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu znajdą się w sprzedaży koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC opatrzone datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

 

Rok 2006 rokiem Czerwcowych Zrywów Robotniczychautor projektu: Maciej Jędrysik
ilość znaczków: 2 w formie bloczka
wartość: 3,50 zł
nakład: 350 000 sztuk
technika druku: staloryt i rotograwiura
format znaczków: 43 x 31,25 mm format bloczka: 90 x 70 mm
papier: fluorescencyjny
daty obiegu: 25 i 28 czerwca 2006 r.
numer katalogowy: blok 142, blok 143

Koperty FDCSzanowni Państwo,

Poczta Polska, włcząjąc się w obchody "Roku Czerwcowych Zrywów Robotniczych", wydaje dwa znaczki w formie bloków upamiętniające wystąpienia robotników w 1956 roku w Poznaniu i w 1976 w Radomiu. W historii powojennej Polski, kiedy krajem rządziła partia komunistyczna PZPR, kilkakrotnie dochodziło do masowych wybuchów społecznego niezadowolenia. Ówczesne władze lekceważąco podchodziły do problemów społeczeństwa, gospodarka stopniowo upadała, a podawane opinii publicznej wiadomości były nieprawdziwe. Nie istniała wolność wypowiedzi. "Poznański czerwiec" był pierwszym powojennym masowym buntem. 28 czerwca 1956 r. w Poznaniu, w Zakładach Przemysłu Metalowego wybuchł strajk. Robotnicy domagali się zwrotu niesłusznie obniżonych wcześniej płac. Władze nie odpowiedziały, a zdesperowani ludzie, poruszeni pogłoską o aresztowaniu delegatów, opanowali gmach więzienia. Pod siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa doszło do walk z użyciem broni palnej i czołgów. Pacyfikacja trwała do południa następnego dnia. Zabito 75 osób, a ok. 700 zostało rannych. Dwadzieścia lat później, 25 czerwca, na skutek zapowiedzi podwyżek cen żywności (wówczas rząd ustalał ceny), ludzie wyszli na ulice, m.in. w Ursusie, Płocku i Radomiu, gdzie doszło do największych rozruchów. Strajki i demonstracje przyniosły skutek - podwyżkę odwołano, ale prześladowania "chuliganów" i "warchołów", jak nazywano protestujących, trwały do końca lipca. Aresztowano kilka tysięcy osób, które bito, zastraszano, karano grzywnami i zwalniano z pracy. Czerwcowe wystąpienia nie skończyły się sukcesem, ale pośrednio przyczyniły się do wzrostu świadomości społeczeństwa, a w końcu do obalenia komunizmu. W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu znajdą się w sprzedaży koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC opatrzone datownikami okolicznościowymi stosowanymi w Urzędach Pocztowych Poznań 1 i Radom 1.

Świat zabawekArkusze sprzedażneautor projektu: Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków: 2
wartość: 2 x 1,30 zł
nakład: 800 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 33,04 x 32,34 x 32,34 mm papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 16 znaczków
data obiegu: 1 czerwca 2006 r.
numer katalogowy: 4096-4097

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

od ponad 50 lat, pierwszego czerwca w Polsce, obchodzony jest Dzień Dziecka. Z tej okazji Poczta Polska emituje trójkątne znaczki pocztowe, przedstawiające zabawki. Rzadko stosowany kształt trójkąta to zapewne gratka dla filatelistów, a dla autora projektu graficznego z pewnością wyzwanie. Na dwóch prezentowanych Państwu znaczkach widnieją kolorowe, wirujące przedmioty: wiatraczek i bąk. Na pojedynczych znaczkach widać tylko ich fragmenty, natomiast w całości można je zobaczyć na bloczkach zawierających po 16 znaczków każdego rodzaju. Nawet w epoce gier komputerowych i gadżetów elektronicznych maluchy, chętnie bawią się tradycyjnymi zabawkami takimi jak przedstawione na znaczkach. Innym przykładem tego rodzaju zabawek, również rozwijających wyobraźnię, są cymbałki i drewniana ciuchcia, które przedstawiono na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC. Mamy nadzieję, że "Świat zabawek" ucieszy kolekcjonerów, a wielu klientom Poczty Polskiej przypomni dzieciństwo. Koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC będą opatrywane okolicznościowym datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Latarnie morskie


autor projektu: Zygmunt Okrassa
ilość znaczków: 4 w arkusiku
wartość: 4 x 2,40 zł
nakład: 500 000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 29 maja 2006 r.
numer katalogowy: 4092-4095

Koperty FDCSzanowni Państwo,

płonący na brzegu morza ogień od wieków pomagał żeglarzom trafić bezpiecznie do portu. Najstarsza znana latarnia morska, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata, powstała ok. 280 r. p.n.e. na wyspie Faros. Zasięg światła dawnych ogniowych latarni nie był duży aż do XIX w., kiedy wynaleziono oświetlenie gazowe, a następnie elektryczne. Dziś w epoce nawigacji satelitarnej GPS latarnie morskie powoli stają się romantycznym elementem nadmorskiego pejzażu. Latarnie polskiego wybrzeża to piękne i ciekawe przykłady dawnej architektury i techniki. W większości są zabytkami udostępnianymi turystom do zwiedzania, lecz nadal służą ludziom morza. W nowej serii znaczków pocztowych Poczta Polska prezentuje cztery z nich. Latarnię w Stilo ze stalową wieżą o wys. 33,5 m na granitowej podstawie zbudowano sto lat temu. W latach 70. XX w. oświetlenie gazowe wymieniono na elektryczne, reflektorowe, umieszczone na obrotowym stole. W Krynicy Morskiej podczas II wojny światowej uległa zniszczeniu XIX-wieczna latarnia. Obok jej ruin w 1951 r. zbudowano nową. Kolejny znaczek przedstawia latarnię morską w Gąskach. Ma ona prawie 50 m wysokości i jest czynna od 1878 r. Wilgoć i sól spowodowały wiele zniszczeń, dlatego ten zabytkowy obiekt wymaga szczególnej konserwacji. Na wysokim, klifowym brzegu w Niechorzu stoi wyjątkowo piękna, ceglana, ośmiokątna latarnia na czworokątnej podstawie. Uruchomiono ją po raz pierwszy w 1866 r., a ponownie po zniszczeniach wojennych - w roku 1948. W pierwszym dniu obiegu dostępne będą dwie koperty FDC opatrzone okolicznościowym datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Krynica Morska.

Wizyta Papieża Benedykta XVI w Polsce


autor projektu: Janusz Wysocki
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 1 000 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 16 znaczków
data obiegu: 25 maja 2006 r.
numer katalogowy: 4091

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

z okazji wizyty w Polsce papieża Benedykta XVI Poczta Polska wydaje okolicznościowy znaczek z wizerunkiem Ojca Świętego. Podczas pobytu w naszym kraju w dniach 25-28 maja 2006 r. papież odwiedzi miejsca związane z jego poprzednikiem - Janem Pawłem II: Wadowice, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę, a ponadto Oświęcim i Warszawę. "Trwajcie mocni w wierze" - to hasło pierwszej zagranicznej pielgrzymki Benedykta XVI. Joseph Ratzinger, zanim został papieżem, odwiedzał Polskę ośmiokrotnie (m. in. odbierał dwa doktoraty honoris causa polskich uczelni). Jest jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów. Wykładał teologię na wielu uniwersytetach, m.in. w Monachium, Bonn i Munster. Napisał kilkadziesiąt książek i setki artykułów. Pochodzi z Bawarii. Urodził się 16 kwietnia 1927 r. w miasteczku Marktl. Uczestniczył w Soborze Watykańskim II jako doradca kardynała J. Fringsa z Kolonii. W 1981 roku Jan Paweł II powołał go na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Ponadto Joseph Ratzinger pracował w kilku komisjach, radach i kongregacjach. Był bliskim i cenionym współpracownikiem Jana Pawła II, a dziś kontynuuje jego dzieło, często podkreślając zasługi swego poprzednika. "Po wielkim Papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie, prostego skromnego pracownika Winnicy Pańskiej" - powiedział wkrótce po ogłoszeniu wyniku konklawe 19 kwietnia 2005 r. W pierwszym dniu obiegu będzie dostępna koperta FDC opatrzona datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Światowa Wystawa Filatelistyczna Waszyngton 2006


autor projektu: Anna Niemierko
ilość znaczków: 1 z przywieszką w formie bloku
wartość: 2,40 zł
nakład: 500 000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 39,5 x 31,25 mm format bloku: 115 x 77 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 19 maja 2006 r.
numer katalogowy: blok 141

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

"Stamps - and so much more", czyli "Znaczki - i dużo, dużo więcej" to główne hasło tegorocznej światowej Wystawy Filatelistycznej odbywającej się w Waszyngtonie pod patronatem Międzynarodowej Federacji Filatelistyki (FIP) (w dniach 27 maja - 3 czerwca 2006 r.) Prezentowany Państwu znaczek, wydany przez Pocztę Polską w formie bloku, nawiązuje do historii USA. Na tle stylizowanej mapy terenu dawnych Stanów Zjednoczonych widnieją portrety Jerzego Waszyngtona i Tadeusza Kościuszki. Podczas wojny w latach 1775-1783 obaj zasłużyli się w walce o niepodległość rodzącego się kraju. Późniejszy, pierwszy prezydent USA, jako dowódca wojsk amerykańskich, a Kościuszko, ochotnik z dalekiej Polski, jako doskonały dowódca i inżynier wojskowy m.in. przyczynił się do zwycięstwa Amerykanów w bitwie pod Saratogą. Tematy przewodnie światowej Wystawy Filatelistycznej w stolicy USA to "Rola poczty w jednoczeniu kraju", "Dzieci - nasza przyszłość" oraz "Poczta wkracza w XXI wiek". Na znaczku i kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC zobrazowano je za pomocą piktogramów. W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będzie stosowany datownik okolicznościowy Warszawa 1.

Europa - integracja widziana przez młodych


autorka projektu: Anna Niemierko
ilość znaczków: 1
wartość: 2,40 zł
nakład: 500 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 20 znaczków
data obiegu: 5 maja 2006 r.
numer katalogowy: 4089

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

tematem tegorocznej emisji znaczków pocztowych w cyklu "Europa", ukazującego się pod egidą Stowarzyszenia Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych PostEurop, jest integracja widziana przez młodych Europejczyków. Znaczek wydany przez Pocztę Polską przedstawia człowieka sięgającego po "gwiazdkę z nieba", czyli jakby po coś nieosiągalnego. Jednak jak wiadomo, gdy się o czymś marzy i czegoś bardzo pragnie wszystko możliwe jest do zdobycia, zwłaszcza, jeśli czyni się to we współpracy z innymi. Dla młodych ludzi w Polsce integracja w Europie to przede wszystkim otwartość, ciekawość i partnerstwo, a jednocześnie świadomość tożsamości z polską historią i kulturą wyrastającą z korzeni europejskich, ale odmienną, niebanalną i niezmiernie wartościową. Przedstawione na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC drzewo może być symbolem europejskiej "rodziny", do której Polska należy. W takim ujęciu integracja jest czymś naturalnym i nieuniknionym. To współpraca ponad podziałami, osiąganie porozumienia z poszanowaniem wolności i różnorodności, które wzbogacają i przyczyniają się do rozwoju każdego z jej uczestników. Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC będzie opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Miasta polskie - Częstochowa


autorka projektu: Maria Dziekańska
ilość znaczków: 1
wartość: 2,40 zł
nakład: wielomilionowy powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 100 znaczków
data obiegu: 24 kwietnia 2006 r.
numer katalogowy: 4088

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

ze wszystkich polskich miast Częstochowa najbardziej zasługuje na miano duchowej stolicy kraju. Położona jest malowniczo wśród wapiennych wzgórz, nad rzeką Wartą. Prawa miejskie ma od 1377 r. Już w 1382 r. książę Władysław Opolczyk sprowadził do miasta ojców paulinów z Węgier, aby założyli klasztor na Jasnej Górze, nazwanej tak na pamiątkę innej Jasnej Góry, będącej miejscem macierzystego klasztoru paulinów w Budzie. Na znaczku wydanym przez Pocztę Polską w serii "Miasta polskie" został przedstawiony jasnogórski klasztor. Jako cel pielgrzymek odwiedzany jest co roku przez 3-4 mln ludzi. Czczony do dziś wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się w klasztorze prawdopodobnie już od XIV wieku. Podczas najazdu husytów w 1430 r. obraz został zniszczony (czego śladem są "blizny" na twarzy Bogurodzicy) i wymagał gruntownej renowacji. Słynie z wielu łask i cudów. Dowodem tego są licznie zgromadzone wota. Najważniejszym wydarzeniem związanym z Jasną Górą jest bohaterska obrona klasztoru przed armią szwedzką podczas tzw. potopu w 1655 r. Od XVII w. rozwijało się sąsiednie miasto zwane Częstochówką, a później Nową Częstochową. Obydwa połączono w 1826 r. Częstochowa obecnie jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale też ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalno-oświatowym. Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC widoczny jest klasycystyczny budynek Muzeum Okręgowego (dawny ratusz) i pomnik Józefa Piłsudskiego. Koperta FDC będzie opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Wielkanoc


autorka projektu: Agnieszka Sancewicz
autorka datownika: Marzanna Dąbrowska
ilość znaczków: 2
wartość: 1,30 zł, 2,40 zł
nakład: 22 000 000 sztuk, 3 000 000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczków: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 100 znaczków
data obiegu: 3 kwietnia 2006 r.
numer katalogowy: 4086-4087

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie Święto, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jego termin ustala się na najbliższą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, a więc na marzec lub kwiecień. Z tych powodów okres wielkanocny w Polsce przypada zawsze na początek wiosny, co dodatkowo podkreśla radosny charakter Świąt Zmartwychwstania. Ich symbolika szczególnie widoczna jest w pielęgnowanych tradycjach ludowych: odchodząca zima kojarzy się z pokonaną Śmiercią, a wiosenna zieleń z zalążkiem nowego życia.Z okazji Świąt Wielkanocy Poczta Polska po raz kolejny wydała znaczki pocztowe, na których przedstawiono tradycje dwóch dni okresu wielkanocnego: Niedzieli Palmowej i lanego poniedziałku nazywanego Śmigusem-dyngusem. Niedziela rozpoczynająca Wielki Tydzień od wieków nazywana była Kwietną. Procesja z palmami, wykonanymi głównie z gałązek wierzbowych, upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. W niektórych regionach Polski, jak np. na Kurpiach, palmy to misternie wyplatane dzieła sztuki, wysokie i niezmiernie kolorowe, dzięki wstążkom i bibułkowym kwiatom. Natomiast Śmigus-dyngus, czyli chętnie kultywowany zwyczaj ludowy polewania wodą w Poniedziałek Wielkanocny, można tłumaczyć na wiele sposobów. Obecnie jest on przede wszystkim zabawą, na którą szczególnie czekają dzieci i młodzież.
W Pierwszym Dniu Obiegu koperta FDC z wiosennym wiejskim pejzażem będzie opatrywana okolicznościowym datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Współczesna rzeźba polskaautor projektu: Jerzy Pietras
ilość znaczków: 2
wartość: 1,30 zł, 1,30 zł
nakład: 500 000 sztuk każdego, 100 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: 20 znaczków, arkusik 2x2
data obiegu: 27 marca 2006 r.
numer katalogowy: 4084-4085

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Igor Mitoraj (ur. 1944) od wielu lat mieszka i tworzy we Włoszech. Inspiruje go sztuka antyku, której jednak nie kopiuje, tylko przetwarza i nawiązuje do niej na swój oryginalny sposób. Jako tematy rzeźb wybiera zazwyczaj niewielkie fragmenty ciała, nadając im cechy „zniszczenia”, np. spękania. Twarze owinięte tkaniną czy puste formy to często powtarzane motywy. Mitoraj rzeźbi głównie w marmurze i w brązie, a jego prace charakteryzuje doskonały warsztat i precyzja wykonania. Artysta od dawna jest ceniony na całym świecie. Jego rzeźby znajdują się w wielu miastach i muzeach sztuki współczesnej w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Twórczość tę można porównywać ze sztuką takich mistrzów, jak Alina Szapocznikow czy Tadeusz Kantor, u którego Mitoraj krótko studiował malarstwo, ale jednak jest on rzeźbiarzem o łatwo rozpoznawalnym, indywidualnym stylu.
Poczta Polska przedstawia dwa znaczki w serii &bdqquo;Współczesna rzeźba polska”, na których widnieją rzeźby Igora Mitoraja: "Sen II" i "Usta Erosa". Warto dodać, że artysta oprócz rzeźby zajmuje się też rysunkiem. Przykładem jeszcze innego rodzaju jego prac jest zamieszczony na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC fresk "Zachód".
Koperty FDC będą opatrzone datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Chronione i zagrożone gatunki flory polskiej


autor projektu: Alojzy Balcerzak, Radosław Balcerzak
ilość znaczków: 2
wartość: 1,30 zł, 2,40 zł
nakład: 800 000 sztuk, 600 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
data obiegu: 14 marca 2006 r.
numer katalogowy: 4082-4083

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Codziennie z naszej planety znika bezpowrotnie kilkadziesiąt gatunków roślin i zwierząt. Wymieranie gatunków to naturalny proces, który jednak w ostatnich dziesięcioleciach drastycznie przybrał na sile na skutek niszczącej działalności człowieka. Wycinanie lasów, regulacja rzek, skażenie środowiska odpadami przemysłowymi, stosowanie sztucznych nawozów, zanieczyszczenie wody i powietrza oraz efekt cieplarniany przyczyniają się do poważnych zmian w przyrodzie.Światowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) publikuje od 1966 r. czerwoną księgę gatunków zagrożonych. Polska czerwona księga roślin zawiera obecnie ponad 1200 gatunków. Przypominając o potrzebie troski o przyrodę, aby zachowała swoje bogactwo i różnorodność, Poczta Polska prezentuje na nowych znaczkach pocztowych ginące rośliny z południa Polski. Gnidosz sudecki (Pedicularis sudetica) to tzw. relikt polodowcowy, który występuje wyłącznie w Karkonoszach. Widoczna na drugim znaczku kotewka orzech wodny (Trapa natans) to ciekawa roślina wodna o jadalnych owocach w postaci orzechów o czterech kolcach. Dodatkowo na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu został przedstawiony pierwiosnek omączony (Primula farinosa) - roślina z bagiennych łąk u podnóża Tatr. Koperta FDC będzie opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

100-lecie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego


autor projektu: Jacek Konarzewski
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 1 000 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
nr katalogowy: 4081
data obiegu: 20 lutego 2006 r.
numer katalogowy: 4081

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

W 1906 roku, w Polsce podzielonej między trzech zaborców, powstała organizacja, która przez ukazywanie piękna polskiej ziemi miała budzić w młodzieży patriotyzm, utrwalać pamięć o zabytkach, zachęcać do pielęgnowania tradycji. Jej założycielami byli: Aleksander Janowski, Karol Hofman, Kazimierz Kulwieć, Kazimierz Czerwiński oraz Zygmunt Gloger - pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Jego portret umieszczony jest na znaczku, który Poczta Polska wydała z okazji 100-lecia powstania PTK. Zygmunt Gloger (1845-1910) był historykiem, etnografem i archeologiem. Swoje bogate zbiory, owoc 40 lat pracy badawczej dotyczącej kultury dawnej Polski, przekazał m.in. właśnie Towarzystwu Krajoznawczemu. Widoczny na znaczku budynek to dawne Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, w którym podpisano akt założycielski.

25 lat istnienia Niezależnego Zrzeszenia Studentów


autor projektu: Jerzy Pietras
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 300 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
nr katalogowy: 4080
data obiegu: 17 lutego 2006 r.
numer katalogowy: 4080

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Żeby zrozumieć, dlaczego powstało Niezależne Zrzeszenie Studentów, trzeba sobie wyobrazić lata komunizmu, które przypominały rzeczywistość z książek Orwella z cenzurą prasy, telewizji, kontrolą wszelkiej działalności społecznej, brakiem jakiejkolwiek wolności i swobody wypowiedzi. Dla ówczesnej władzy niezmiernie ważnym narzędziem formowania społeczeństwa był system szkolnictwa. Obowiązkowa była nauka takich przedmiotów jak: ekonomia polityczna, filozofia marksistowska, język rosyjski, szkolenie wojskowe. Wyjazd za granicę graniczył z cudem. Izolowane społeczeństwo nie straciło jednak woli walki o swoje prawa i wolność. Po powstaniu ruchu NSZZ Solidarność w 1980 r. zrodziła się nadzieja na podobną organizację studencką.Już w styczniu 1981 r. rozpoczął się strajk studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Postulaty dotyczyły głównie rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz autonomii szkół wyższych w sprawach dydaktycznych i organizacyjnych, ale także zmian ogólnospołecznych. Rozmowy z delegacją rządu trwały do 17 lutego 1981 r., kiedy zalegalizowano NZS, a następnego dnia podpisano tzw. porozumienie łódzkie. Stan wojenny wprowadzony w grudniu 1981 r. zburzył wywalczoną swobodę, ale epoka PRL zmierzała już ku końcowi. W 1989 r. NZS zarejestrowano powtórnie.Włączając się w obchody 25-lecia zrywu studenckiego i założenia NZS, Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający tamte wydarzenia. Grafika na znaczku pocztowym i na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC nawiązuje stylem do podziemnych wydawnictw z lat walki z komunizmem. W pierwszym dniu obiegu stosowany będzie okolicznościowy datownik w Urzędzie Łódź 1. W okresie międzywojennym PTK rozwinęło działalność na całą Polskę (wcześniej funkcjonowało tylko w zaborze rosyjskim). Powstały liczne oddziały, zakładano schroniska, muzea, organizowano wycieczki, wydawano przewodniki i informatory, drukowano pocztówki... W grudniu 1950 r. na specjalnym zjeździe nastąpiło rozwiązanie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego oraz pokrewnej organizacji - Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Następnie powołano do życia Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), które do dziś dba o rozwój turystyki w Polsce, kontynuując misję poprzedników.Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC widnieje emblemat PTK. Herby Krakowa, Warszawy i Poznania symbolizują Polskę pod trzema zaborami. W środku widoczne są ruiny zamku w Ogrodzieńcu, ponieważ właśnie tam w 1885 r. zrodził się pomysł założenia towarzystwa krajoznawczego. Koperta opatrzona będzie datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

250. rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta


autor projektu: Maciej Jędrysik
ilość znaczków: 1
wartość: 2,40 zł
nakład: 400 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 20 znaczków
nr katalogowy: 4079
data obiegu: 15 lutego 2006 r.
numer katalogowy: 4079

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

W tym roku mija 250. rocznica urodzin jednego z największych geniuszy muzyki, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Z tej okazji Poczta Polska emituje okolicznościowy znaczek z wizerunkiem kompozytora wzorowanym na jego portrecie pędzla Barbary Krafft.Mozart urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu. Jego ojciec, Leopold, był znanym muzykiem i pierwszym nauczycielem swych uzdolnionych dzieci: syna Wolfganga i starszej o 4 lata córki Nannerl. Genialny chłopiec wystąpił po raz pierwszy przed publicznością w wieku pięciu lat! Już wtedyzaczął komponować swoje pierwsze utwory. Od 1762 r. rodzina Mozartów podróżowała po Europie, koncertując na dworach i odnosząc wielkie sukcesy.
W trakcie tych podróży Wolfgang wiele się nauczył, m.in. od syna J. S. Bacha, Johanna Christiana. W rodzinnym Salzburgu Mozart pracował wiele lat na dworze księcia arcybiskupa jako koncertmistrz, lecz wymagania pracodawcy utrudniały rozwój jego talentu. W 1782 r. ożenił się i zamieszkał w Wiedniu, a po 6 latach otrzymał tytuł kompozytora cesarskiego. Był członkiem jednej z wiedeńskich lóż masońskich.Mozart żył krótko (zmarł 5 grudnia 1791), ale komponował z łatwością, dlatego pozostał po nim ogromny dorobek Tworzył opery („Wesele Figara”, „Czarodziejski flet”, „Don Giovanni”), koncerty, symfonie, msze, kwartety smyczkowe, sonaty fortepianowe, serenady (m.in. słynna „Eine kleine Nachtmusik”), pieśni i kanony. Jego ostatnim, niedokończonym utworem było wspaniałe „Requiem”. Mimo swojego geniuszu nie zawsze był doceniany, miewał problemy finansowe. Po śmierci, być może na skutek zarazy, został pochowany w zbiorowym grobie.Towarzysząca znaczkowi koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC została ozdobiona ornamentem charakterystycznym dla epoki, w której żył kompozytor, w połączeniu z zapisem nutowym. Będzie ona opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Kocham Cię


autor projektu: Andrzej Gosik
ilość znaczków: 1+ 1 z pustopolem
wartość: 1,30 zł
nakład: 3 900 000 sztuk, 800 000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków, 8 + 8 pustopola
data obiegu: 10 lutego 2006 r.
numer katalogowy: 4078

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

walentynki w Polsce obchodzone są od prawie 15 lat i z każym rokiem mają coraz więcej zwolenników. Dzień 14 lutego to kolorowy, ciepły akcent w środku zimy. Święto Zakochanych jest niezmiernie popularne w krajach anglosaskich, gdzie kartki z życzeniami są licznie wysyłane nie tylko do ukochanych, ale do bliskich osób. Jest to po prostu wspaniała okazja do przekazywania wyrazów sympatii. Po raz kolejny Poczta Polska prezentuje znaczek z okazji Dnia Św. Walentego. Czerwone jabłko z wyciętym serduszkiem i napisem "Kocham Cię" w kształcie strzały Amora będzie uroczym uzupełnieniem walentynkowego listu lub kartki pocztowej. Zachęcamy Państwa również do skorzystania z wyjątkowej oferty - znaczek na walentynki będzie wydany w dwóch formach: jako pojedynczy znaczek oraz jako znaczek personalizowany z pustopolem, na którym można umieścić np. zdjęcie ukochanej osoby, wspólną fotografię z wakacji, własny portret lub dowolną grafikę. Usługa realizacji znaczka personalizowanego będzię dostępna w II kwartale 2006 r. Fantazja zakochanych nie zna granic, dlatego zarówno szukających swojej "drugiej połówki" jak i tych, którzy ją już odnaleźli, zachęcamy do wyrażenia swoich uczuć w ten niekonwencjonalny sposób. Znaczkowi "Kocham Cię" towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, która będzie opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie. TURYN 2006


autor projektu: Jacek Brodowski
ilość znaczków: 1 z przywieszką
wartość: 2,40 zł
nakład: 500 000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 10 znaczków + 10 przywieszek
nr katalogowy: 4077
data obiegu: 7 lutego 2006 r.
numer katalogowy: 4077

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

dni od 10 do 26 lutego 2006 r. to czas zimowej olimpiady w Turynie. Z tej okazji, a szczególnie z racji licznego udziału Polaków w tych igrzyskach, Poczta Polska przygotowała specjalny znaczek. Na tym dynamicznym, graficznie nowoczesnym znaczku pocztowym przedstawiono barwną grupę zawodników, a na przywieszce tekst przysięgi olimpijskiej polskich sportowców. Tłem obu części jest malownicza panorama gór i fragment widoku Turynu. Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie zostały rozegrane w 1924 r. i odbywają się co cztery lata. Włochy już po raz drugi zostały ich organizatorem (w 1956 r. olimpiada zimowa miała miejsce w Cortina d'Ampezzo w Dolomitach). Turyn to stolica Piemontu - miasto o wielowiekowej, bogatej historii położone u podnóża Alp. Znane jest przede wszystkim jako miejsce przechowywania Całunu Turyńskiego i siedziba koncernu motoryzacyjnego FIAT, a także słynnego klubu piłkarskiego Juventus Turyn. Podczas Olimpiady w Turynie nasza reprezentacja będzie walczyć w takich dyscyplinach jak: biathlon, bobseleje, łyżwiarstwo figurowe i szybkie, narciarstwo alpejskie i biegowe, saneczkarstwo, skeleton, short-track, skoki narciarskie i snowboard. Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC będzie opatrywana okolicznościowym datownikiem stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Korzystając ze strony zgadzasz się na zapisywanie prywatnych danych zawartych w plikach cookies i im podobnych technologii w urządzeniu końcowym. Zapoznaj się z naszą polityką wykorzystywania danych. Zamknij