Polskie znaczki pocztowe

 
 
 
 
 
 
 
 
 
  SKLEPY FILATELISTYCZNE
  REGULAMINY / UCHWAŁY
  ENGLISH VERSION
 


150. rocznica urodzin Josepha Conradaautor projektu: Maciej Jędrysik
autor rytu: J.M.Kopecki
ilość znaczków: 1
wartość: 3 zł
nakład: 500.000 sztuk
technika druku: stalorytniczna
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 03.12.2007 r.
numer katalogowy: 4193

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Biografia

Józef Teodor Konrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 r. w Berdyczowie. Jego rodzice, działacze niepodległościowi, zostali w 1861 r. zesłani w głąb Rosji. W ciągu kilku lat oboje zmarli, a Konradem zaopiekował się wuj. W wieku 17 lat Korzeniowski wyjechał do Marsylii, gdzie zaczął pracę jako marynarz. Od 1878 r. kontynuował karierę na statkach handlowych w Anglii, aż osiągnął stopień kapitana (1886) i otrzymał brytyjskie obywatelstwo. Zwiedził Daleki Wschód, Amerykę Środkową, Australię i Oceanię oraz Afrykę. Zrezygnował z żeglowania w 1894 r. i osiadł pod Londynem. Wkrótce ukazała się jego pierwsza  powieść "Szaleństwo Almayera". Ożenił się i doczekał dwóch synów. Nigdy nie zrezygnował z polskiego nazwiska, jednak pisał używając pseudonimu i został zapamiętany właśnie jako Joseph Conrad. Do końca życia śledził wydarzenia w Polsce. Zmarł 3 sierpnia 1924 r. w Bishopsbourne w Anglii.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

150. rocznica urodzin Josepha Conrada znalazła się w kalendarzu rocznic UNESCO. Poczta Polska uświetniła obchody jubileuszu emisją znaczka wykonanego techniką stalorytu.
Widnieje na nim portret pisarza na tle żaglowca i  fragmentu rękopisu "Jądra ciemności". Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC tłem jest bezkresne morze, widziane z perspektywy statku. Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik, stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1, gdyż w tym mieście (oraz we Lwowie) Konrad Korzeniowski spędził kilka lat, zanim wyjechał do Francji. W projekcie datownika użyto podpisu pisarza.

Twórczość

Z rodzinnego domu  wyniósł Konrad miłość do literatury romantycznej, a talent pisarski.i łatwość uczenia się języków odziedziczył po ojcu - poecie i tłumaczu. Utwory Korzeniowskiego oparte są na własnych przeżyciach i wspomnieniach, mimo to mają uniwersalną wymowę. Bohaterowie pochodzą z różnych krajów europejskich, akcja toczy się w wielu punktach świata. Oprócz tematyki marynistycznej dość często pojawia się też polityka. Źródłem inspiracji, oprócz twórczości Mickiewicza i Słowackiego, były też m.in. dzieła francuskich realistów. Do najważniejszych utworów należą: "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia", "Tajny agent". Książki Conrada weszły do kanonu literatury angielskiej, w Polsce najbardziej popularne były w latach II wojny światowej. Chętnie przenoszono na ekran jego utwory (np. słynny film "Czas Apokalipsy",  uznawany za najlepszą ekranizację "Jądra ciemności").

Filatelistyka

Znaczki pocztowe drukowane techniką stalorytu (technika należąca do druku wklęsłego, w której najważniejszym etapem jest wykonanie przez grawera matrycy w stalowej płytce) obecnie ukazują się dość rzadko. Charakteryzują się one szlachetnym wyglądem, precyzją rysunku i wyczuwalną fakturą. Mistrzem stalorytu wykorzystywanego w filatelistyce był zmarły w 2005 r. Czesław Słania.
Z okazji 100. rocznicy urodzin Josepha Conrada w 1957 r. wydany został znaczek wykonany również techniką stalorytu, a raczej dwa znaczki, ponieważ ten sam motyw drukowany był w dwóch wersjach kolorystycznych z różnymi nominałami.Boże Narodzenie

autorka projektu: M. Dąbrowska
ilość znaczków:
wartość: 1,35 zł, 3 zł
nakład:1,35 zl - 23. 000. 000 szt
            3 zl - 3. 000. 000 szt
technika druku: rotorawiura
format znaczka:  31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 27 listopada 2007 r.
numer katalogowy: 4191, 4192

Koperty FDC
Szanowni Państwo,

W tym roku Poczta Polska z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowała dwa znaczki, z których każdy prezentuje inną stylistykę i w innym kontekście ilustruje czas świąt.

  • Na znaczku o nominale 1,35 zł umieszczona jest ilustracja w stylu dziecięcej książeczki, wykonana oryginalną techniką wielobarwnego reliefu. Pluszowy misio w "mikołajowej" czapce siedzi obok kominka, za nim widać przystrojoną choinkę, a za oknem niebo usiane gwiazdami. Chyba każdy z nas ma jakieś piękne wspomnienia z wigilijnego wieczoru, a szczególnie związane z okresem dzieciństwa. Emocje oczekiwania na pierwszą gwiazdkę i na prezenty, ubieranie choinki, świąteczne zapachy, smakołyki na świątecznym stole... Warto pielęgnować takie wspomnienia, tworzyć ciepłą atmosferę, przekazując tradycję następnym pokoleniom.

  • Znaczek o nominale 3 zł ilustruje Boże Narodzenie w kontekście tradycji religijnej. Widnieje na nim reprodukcja XV-wiecznego obrazu "Pokłon Trzech Króli" autorstwa Mikołaja Haberschracka, późnogotyckiego artysty z Krakowa. Poliptyk ołtarzowy do kościoła św. Katarzyny malarz wykonał na zamówienie oo. augustianów ok. 1468 r. Jego styl wyróżnia się realizmem, widocznym np. na tej reprodukcji  w przedstawieniu pejzażu jako tła. Pokłon Trzech Króli czy raczej mędrców to wydarzenie znane tylko z apokryfów, ale przyjęło się w ikonografii chrześcijańskiej. Święto Trzech Króli, poprawnie zwane uroczystością Objawienia Pańskiego, obchodzone jest 6 stycznia i kończy czas świętowania Narodzenia Pańskiego.

Koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC i datowniki okolicznościowe

Każdemu znaczkowi towarzyszy koperta FDC i datownik, odpowiednio dostosowane stylem do charakteru znaczka. Na kopercie do znaczka z przedstawieniem "Pokłonu Trzech Króli" widzimy opłatek wigilijny i sianko. Na drugiej kopercie dekorację stanowią ozdoby choinkowe ze słomy w kształcie gwiazdek. Obydwa datowniki okolicznościowe zawierają ilustrację sceny ze żłóbka ze Świętą Rodziną, ale wykonaną w innej konwencji. Datowniki te będą stosowane w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Filatelistyka

Obrazy Mikołaja Haberschracka już wcześniej zagościły na znaczkach Poczty Polskiej: w 1991 r. ukazały się w sześcioznaczkowej serii "Arcydzieła ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" dwa znaczki z reprodukcjami "Wypędzenia przekupniów ze świątyni" (scena z poliptyku augustiańskiego) oraz nieco późniejszego obrazu "Trzy Marie".

 Twórczość Jerzego Dudy-Gracza


autorka projektu: J. Pietras
ilość znaczków:
wartość: 1,35 zł
nakład: 540.000
technika druku: offset
format znaczka:  39,5 x 51 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 18 znaczków
data obiegu: 5 listopada 2007 r.
numer katalogowy: 4190

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Biografia

Jerzy Duda-Gracz urodził się w Częstochowie 20 marca 1941 r. Od dziecka obdarzony był wielkim talentem. Rysunek i malarstwo były dla niego, jak sam mówił, koniecznością, jak oddychanie. Po ukończeniu Liceum Technik Plastycznych studiował na wydziale grafiki ASP w Katowicach (filia uczelni krakowskiej). Przez wiele lat wykładał w szkołach artystycznych w Katowicach i Warszawie. Twórca wielokrotnie nagradzany, jego prace znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie oraz w zbiorach prywatnych. Zmarł 5 listopada 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

W trzecią rocznicę śmierci wybitnego malarza Poczta Polska prezentuje znaczek pocztowy z autoportretem Jerzego Dudy-Gracza. Jest to "Autoportret jubileuszowy", namalowany w 1999 r. na 30-lecie pracy twórczej, z wieńcem laurowym na głowie, jak zawsze autoironiczny.
Na kopercie FDC umieszczono obraz "Załęcze - moje kochania" z 1996 r. z cyklu "Obrazy prowincjonalno-gminne" oraz cytat, bardzo ważny dla zrozumienia twórczości artysty:

"Urodziłem się w Częstochowie, mieszkam na Śląsku, maluję wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę, mogę żyć i pracować wyłącznie tutaj."

Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik, stosowany w Urzędzie Pocztowym Częstochowa 1.

Twórczość

Duda-Gracz stworzył indywidualny styl, przyciągający tłumy wielbicieli jego sztuki  na wystawy. Była w nim groteska, karykatura, krytyka ludzkich wad i słabości, publicystyka i moralizatorstwo. To dotyczy głównie lat 70., kiedy na obrazach królowali niechlujni robotnicy, baby o zdeformowanych ciałach, ludzie pokraczni, leniwi, głupi, trochę śmieszni, trochę żałośni. Ich otoczenie to zazwyczaj rudery, bałagan, pejzaż brzydki i przygnębiający.
Jednak w późniejszej twórczości stopniowo zaczęła przeważać melancholia, tęsknota za odchodzącym w przeszłość światem i ogromny sentyment do polskiego krajobrazu.

"Spieszę się, bo moja Polska topi się coraz szybciej jak zeszłoroczny śnieg, a ja chcę zdążyć ją namalować, chociaż to absurd, bo ona jest przecież tylko we mnie i umrze razem ze mną."

W dorobku malarza znalazły się pejzaże, autoportrety i portrety, cykle malarskie (m.in. religijne) i scenografie teatralne. Obrazy powstawały zazwyczaj szybko, a każdy był opatrywany numerem i datą. Ostatnim wielkim cyklem było dzieło "Chopinowi" (1999-2003), czyli ilustracja wszystkich utworów kompozytora. Twórczość Dudy-Gracza jest dla niektórych odbiorców trudna do zaakceptowania, szczególnie jeśli chodzi o obrazy religijne, gdzie zderza się sacrum i profanum (jak w "Golgocie Jasnogórskiej", gdzie artysta przedstawił wśród licznych postaci historycznych i współczesnych również siebie i swoją rodzinę), ale nikt nie przechodzi obojętnie obok jego dzieł

 Ćwierć wieku działalności Fundacji Jana Pawła II


autorka projektu: M. Błażków
ilość znaczków:
wartość: 1,35 zł
nakład: 540.000
technika druku: offset
format znaczka:  39,5 x 51 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 9 znaczków
data obiegu: 30 października 2007 r.
numer katalogowy: 4189

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Fundacja Jana Pawła II

Wybór Polaka na papieża miał ogromne znaczenie dla świadomości rodaków, ale też dla innych mieszkańców Europy środkowej i wschodniej. Jego ogromny autorytet, wieloletnia praca i siła wynikająca z głębokiej wiary, stanowiły wzór i punkt odniesienia dla rzesz katolików. Z myślą o tym, aby potencjał gromadzony od początku pontyfikatu procentował w duchowości, kulturze, nauce i całym życiu społeczeństw naszego regionu, 16 października 1981 r. została powołana przez samego papieża Fundacja Jana Pawła II. Jej wszechstronna działalność polega głównie na dokumentacji i naukowej analizie dokumentów papieskich, gromadzeniu i udostępnianiu zbiorów, organizacji szkoleń i sympozjów, wydawaniu licznych publikacji jak np. "Bullarium Poloniae" (dokumentacja kontaktów pomiędzy Polską a Watykanem od momentu chrztu Polski), ale też na opiece nad pielgrzymującymi do Rzymu.
Misję edukacyjną wypełnia m.in. Uniwersytet Letni Kultury Polskiej, przeznaczony przede wszystkim dla Polonii z całego świata. Kursy prowadzone przy współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim dotyczą historii, literatury, sztuki oraz współczesnej sytuacji Polski, Polonii i Kościoła na emigracji.
Fundacją zarządza Rada Administracyjna, której zwierzchnikiem jest metropolita krakowski, obecnie abp Stanisław Dziwisz.

Koperta FDC - Dom Polski

Położony ok. 15 km od centrum Rzymu budynek Domu Polskiego, dar Polonii z całego świata, służy przede wszystkim jako baza dla pielgrzymów i dla gości Fundacji. Ma tu też siedzibę Sekretariat Fundacji oraz Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Budynek został poświęcony przez papieża 8 listopada 1981 r., a zdjęcie z tego wydarzenia znalazło się na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC prezentowanej emisji. Jako motto zacytowano słowa papieża: "Najbardziej cenne jest jednak to dzieło, które na stałe zostawia ślad w sercu i umysłach młodych ludzi".

Nowy znaczek i datownik okolicznościowy

Znaczek pocztowy jest bardzo prosty w formie: na białym tle umieszczono portret Jana Pawła II autorstwa włoskiej malarki, Diny Bellotti (1911-2003). Wiele jej dzieł, w tym portretów papieży, Pawła VI i Jana Pawła II, ozdabia apartamenty Watykanu.
Logo Fundacji wykorzystano w projekcie datownika okolicznościowego, stosowanego w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Filatelistyka

Poczta Polska podczas całego pontyfikatu Jana Pawła II upamiętniała każde ważne wydarzenie: wszystkie wizyty ojca świętego w Polsce, rocznice pontyfikatu oraz urodzin. Powstały trzy wspólne emisje z  Pocztą Watykanu (w latach 2000, 2003 i 2004), m.in. wyjątkowy znaczek na srebrnej folii wydany z okazji 25-lecia pontyfikatu "Naszego Papieża".

 
Stolice państw Unii Europejskiej

   
   
 


autorka projektu:M. Błażków
ilość znaczków:5
wartość: 2 x 1,35zł, 2 x 3zł, 1 x 3,55 zł
nakład: po 500.000 sztuk każdego
technika druku: offset
format znaczka:  39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 24 października 2007 r.
numer katalogowy: 4184 - 4188

Koperty FDC


Szanowni Państwo,

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje trzecią część serii "Stolice państw Unii Europejskiej". Kolejne pięć znaczków przedstawia budowle-symbole Londynu, Luksemburga, Madrytu, Rygi i Lublany. Każdemu znaczkowi towarzyszy koperta FDC oraz jeden wspólny datownik okolicznościowy, który będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Londyn - Tower Bridge

Historia Londynu sięga czasów Imperium Rzymskiego. Od XI w. jest on stolicą Anglii, a ponadto największym miastem i portem kraju. Wielka Brytania należy do Wspólnot Europejskich od 1973 r., a więc jest członkiem UE od początku.
Tower Bridge, jeden z najlepiej rozpoznawalnych symboli Londynu, to most o stalowej konstrukcji i neogotyckiej formie. Jego dolna część jest mostem zwodzonym, umożliwiającym przepływanie dużym statkom, na górze umieszczone są pomosty dla pieszych. Został zbudowany pod koniec XIX w. jako drugi londyński most na Tamizie. W czasach wiktoriańskich był przykładem nowoczesnej architektury przemysłowej.

Luksemburg - Filharmonia

Choć historia miasta Luksemburg sięga X w., a do XIX w. było ono trudno dostępną twierdzą, to na znaczku jest reprezentowane przez ukończony w 2005 r. budynek Filharmonii, którego autorem jest francuski architekt Christian de Portzamparc.
Położone między Belgią, Francją i Niemcami malutkie, ale bogate państwo było przez stulecia księstwem przechodzącym z rąk do rąk rządzących dynastii europejskich. Dopiero w 1867 r. Luksemburg stał się niepodległym krajem. Podpisano wówczas deklarację wieczystej neutralności. Tutaj narodziła się Unia Europejska (siedziba Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali). Do dziś, mimo przeniesienia urzędów UE do Brukseli i Strasburga, Luksemburg jest znaczącym centrum finansowo-handlowym.

Madryt - Plaza de Cibeles

Przedstawiony na znaczku symbol Madrytu wiąże się z czasami największego rozkwitu. Od XVII w. miasto było stolicą królestwa Hiszpanii, a w XVIII w., za panowania dynastii Burbonów, a szczególnie Karola III stało się nowoczesne, a jednocześnie pełne przepychu godnego rezydencji królewskiej. Wśród dziesiątek fontann Fuente de Cibeles jest jedną z najwspanialszych. Poświęcona jest frygijskiej bogini płodności Kybele, przedstawionej na wozie zaprzężonym w lwy. Na Plaza de Cibeles mieści się monumentalny Palacio de Comunicaciones, czyli gmach Poczty Głównej z pocz. XX w., również widoczny na znaczku.
Hiszpania przystąpiła do Wspólnot Europejskich w 1986 r.

Ryga - Pomnik Rolanda na tle Domu Czarnogłowych

Ryga, nadbałtycka osada powstała pod koniec XII w., rozwijała się bardzo dynamicznie dzięki przynależności do Hanzy. Łotwa, początkowo była kolonizowana przez ludność niemieckojęzyczną, by w II poł. XVI w. znaleźć się w granicach Polski, a następnie Szwecji i Rosji (później ZSRR). Dopiero w 1991 r. odzyskała pełną niepodległość. Do UE  Łotwa weszła w 2004 r.
Starówka Rygi znajduje się na liście UNESCO, a miasto słynie ze wspaniałej secesyjnej architektury, parków i ogrodów. Na znaczku widzimy najsłynniejszy budynek: Dom Czarnogłowych. Należał on od XV w. do bractwa, zrzeszającego bogatych nieżonatych kupców. Ich patronem był św. Maurycjusz, którego symbol, głowa Murzyna, znalazł się w herbie bractwa. Przed budynkiem stoi pomnik średniowiecznego rycerza Rolanda. Obydwa obiekty, zburzone w 1941 r., wróciły na plac Ratuszowy dopiero w ostatnich latach XX w.

Lublana - Smoczy Most

Historia Słowenii jest skomplikowana, ponieważ region bałkański targany był wojnami od setek lat. Dążenia niepodległościowe Słoweńców ożyły w okresie rządów Napoleona, a ponownie miały okazję ujawnić się dopiero po upadku komunistycznego reżimu Josipa Broz Tity. Słowenia oddzieliła się od Jugosławii w 1991 r. Od 1992 r. należy do ONZ, a od 2004 r. do UE.
Lublana, nazwa stolicy położonej nad rzeką Ljubljanicą, oznacza "umiłowana". Nad rzeką przerzucono kilka pięknych mostów, a jeden z nich, słynny "Smoczy Most" (Zmajski Most) jest widoczny na znaczku. Został on zbudowany ok. 1900 r. wg projektu Jurija Zaninovića w stylu secesyjnym na bazie żelazobetonu.

Seria filatelistyczna

Seria "Stolice państw Unii Europejskiej" ukazuje się od 2005 r. Dotychczas na znaczkach zaprezentowano: Budapeszt, Berlin, Dublin, Lizbonę, Paryż, Rzym, Sztokholm, Tallin, Valettę i Wilno.


Światowy Dzień Pocztyautorka projektu: M. Dąbrowska
ilość znaczków:
wartość: 1,35 zł
nakład: 500.000
technika druku: offset
format znaczka:  43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 9 października 2007 r.
numer katalogowy: 4183

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Światowy Dzień Poczty

Światowy Dzień Poczty obchodzony jest 9 października w rocznicę powstania Światowego Związku Pocztowego. Święto ustanowiono w 1969 r. na kongresie Związku w Tokio. W tym dniu instytucje pocztowe na całym świecie prezentują swoje najnowsze zdobycze technologiczne i usługi, zachęcają młodzież do poznawania historii poczty oraz specyfiki pracy w tej branży. Ponadto organizowany jest międzynarodowy konkurs dla dzieci na najciekawszy list na temat zaproponowany w danym roku. Obchody Dnia Poczty uświetniają wystawy filatelistyczne, imprezy kulturalne i sportowe oraz emisje specjalnych znaczków i kopert FDC.

Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje nowy znaczek oraz kopertę FDC zaprojektowane z okazji Światowego Dnia Poczty. Ideą projektu graficznego było pokazanie listu, który przebył drogę dookoła świata. Różnokolorowe stemple pocztowe tworzą mozaikę, z której można odczytać historię "podróży" listu. Z drobnych elementów graficznych powstaje całość, bo chociaż w każdym zakątku świata jest inny datownik, to wszędzie celem jest to, aby przesyłka dotarła do adresata. Datownik okolicznościowy towarzyszący tej emisji będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Rola Poczty we współczesnym świecie

Dzięki globalnej sieci 660 tys. urzędów pocztowych na całym świecie każdego roku przesyłanych jest 6 mld paczek i ok. 440 mld listów oraz miliony przekazów pieniężnych. Ich przekazywaniem i doręczaniem zajmuje się prawie 5 milionów osób. Rozwój internetu i nowych technologii w dziedzinie komunikacji nie wykluczył potrzeby istnienia jednolitej, sprawnej, uniwersalnej instytucji, jaką jest Poczta. Pomimo wykreowanej w komputerach rzeczywistości wirtualnej, żyjemy wciąż w realnym świecie, gdzie choćby zakupy przez internet muszą być sfinalizowane dostarczeniem całkowicie materialnej przesyłki.

Święto Poczty w polskiej filatelistyce

Już od lat 50. XX w. co roku na Dzień Znaczka Poczta Polska emitowała specjalne znaczki, na których najczęściej przedstawiano sceny związane z historią Poczty, powozy konne, pocztylionów, scenki rodzajowe związane z tradycją korespondencji i zabytkowe emblematy.
W latach 70. dominowały serie prezentujące polską sztukę, natomiast od połowy lat 80. pojawiają się znaczki poświęcone Światowemu Dniu Poczty, które mówią już nie tylko o Poczcie w Polsce, ale na całym globie.

Światowy Związek Pocztowy (UPU - Union Postale Universelle, Universal Postal Union)
założony 9 października 1874, od 1948 r. wchodzi w skład organizacji ONZ. Zadaniem UPU jest nadzór nad organizacją, rozwojem i polepszaniem jakości usług pocztowych, ustalanie standardów przesyłek, promowanie współpracy między krajami członkowskimi. Polska przyłączyła się do UPU w 1919 r.100-lecie Teatru w Katowicachautorka projektu: M. Dziekańska
ilość znaczków:
wartość: 1,35 zł
nakład: 500.000
technika druku: offset
format znaczka:  39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 5 października 2007 r.
numer katalogowy: 4182

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Teatr Śląski

Największa scena dramatyczna na Śląsku istnieje od 1907 r. Gmach teatru zaprojektował Carl Moritz. Przez pierwsze  15 lat był tu niemiecki teatr, ale już w 1922 r. rozpoczął działalność "Teatr Polski". Do 1932 r. funkcjonowała też scena operowa. W 1936 r. teatrowi nadano imię Stanisława Wyspiańskiego. Po II wojnie światowej w katowickim teatrze znalazł siedzibę wspaniały zespół "Polskiego Teatru Dramatycznego" ze Lwowa. Lata 40. i 50. to czas sukcesów i bardzo wysokiego poziomu artystycznego. Mimo że w kolejnych latach następowały częste zmiany dyrekcji, do teatru przyjeżdżali artyści z całej Polski, a budynek zmodernizowano. Obok głównej Dużej Sceny powstała Scena Kameralna (1981) i Scena w Malarni (1992). Oprócz spektakli w pomieszczeniach teatru odbywają się wystawy plastyczne, spotkania literackie i muzyczne. Prowadzone są Lekcje Teatralne dla młodzieży, działa też Studium Wiedzy o Teatrze i Studium Aktorskie.

Repertuar

Od początku dominował repertuar klasyczny, który do dziś jest ważnym elementem, głównie na Dużej Scenie. Wystawiano Szekspira, Moliera, Mickiewicza, Fredrę, ale też nowszych twórców: Brechta, Mrożka, Becketta. Na Scenie Kameralnej przeważają dramaty współczesne, np. sztuki Ingmara Villqista.
Twórczość patrona teatru jest wciąż obecna na scenie, szczególnie w roku jubileuszowym, który jednocześnie jest rokiem Stanisława Wyspiańskiego. Dlatego w programie obchodów znalazło się wiele nawiązań do jego twórczości, z premierą "Wesela" na czele.

Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Prezentowany przez Pocztę Polską znaczek wydany z okazji 100-lecia Teatru w Katowicach przedstawia przedwojenną fotografię z inscenizacji "Wesela" S. Wyspiańskiego. Na kopercie FDC widzimy fragment najnowszej kurtyny, wykonanej z okazji jubileuszu teatru, autorstwa Piotra Szmitke. Jej odsłonięcie w listopadzie ma być jednym z elementów kończących obchody tegorocznego jubileuszu. Emisji towarzyszy datownik okolicznościowy z pegazem, który jest emblematem Teatru Śląskiego,. Datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Katowice 1.

Filatelistyka

W roku 2005 w serii "Miasta polskie" ukazał się znaczek prezentujący Katowice z  budynkiem Teatru Śląskiego jako symbolem miasta. To znaczące, że miasto kojarzone z przemysłem,  reprezentuje symbol kulturalny. Warto też wspomnieć, że gmach Teatru Śląskiego wielokrotnie gościł filatelistów na zjazdach i wystawach.

Poczta Polska wcześniej już honorowała jubileusze teatrów specjalnymi emisjami, np. w 1976 r. - 100-lecie Teatru Polskiego w Poznaniu, w 1981 r. - 200 lat Starego Teatru w Krakowie, a w 1983 r. - 150 lat Teatru Wielkiego w Warszawie.

 50. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej
„Warszawska Jesień 2007”autorka projektu: M. Dąbrowska
ilość znaczków:
wartość: 3 zł
nakład: 500.000
technika druku: offset
format znaczka:  39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 21 września 2007 r.
numer katalogowy: 4181

Koperta FDCSzanowni Państwo,


Nowy znaczek i koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Z okazji 50. edycji festiwalu „Warszawska Jesień” Poczta Polska prezentuje znaczek pocztowy wraz z kopertą Pierwszego Dnia Obiegu FDC. Inspiracją do głównego motywu graficznego użytego na znaczku i na kopercie FDC był elektroniczny zapis dźwięku. Na kopercie stanowi on wielobarwne spektrum, które na znaczku przekształca się w panoramę Warszawy. Nad miastem, zamiast księżyca, widać charakterystyczne logo festiwalu. Takie pomysłowe zestawienie ilustruje charakter „Warszawskiej Jesieni” – ciekawy, wielokierunkowy, zaskakujący i nowoczesny.

Logo festiwalu zostało także użyte w projekcie datownika okolicznościowego, gdzie jest wkomponowane w liczbę 50. Datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Historia festiwalu „Warszawska Jesień”

Od początku warszawski festiwal muzyki współczesnej był ewenementem. Pierwszy został zorganizowany w 1956 r. z inicjatywy kompozytorów Tadeusza Bairda i Kazimierza Serockiego. Od razu udało się do Polski sprowadzić wspaniałych wykonawców.

Zadaniem „Warszawskiej Jesieni” było zarówno zapoznanie polskiej publiczności ze współczesną muzyką światową, jak również upowszechnianie rodzimej twórczości. Po latach wojny i stalinizmu powstała duża luka w kulturze, i jak się okazało, Polacy byli spragnieni nowości. Oprócz lat 1957 i 1982 festiwal odbywał się co roku. Szybko zyskał uznanie światowej krytyki, chętnie przyjeżdżali do Warszawy kompozytorzy, wykonawcy i muzykolodzy zza „żelaznej kurtyny”.

Repertuar

Nad repertuarem festiwalu czuwa specjalna komisja. Ogromną zaletą festiwalu jest jego otwartość i różnorodność. Przeczy tezom o hermetyczności muzyki współczesnej, a na koncerty coraz chętniej przychodzą młodzi ludzie, a zatem jest to impreza wciąż młoda i ciekawa mimo ponad 50-letniej historii.

W pierwszych latach na festiwalu można było usłyszeć utwory kompozytorów dawniejszych, jak Bela Bartok, Alban Berg czy Igor Strawiński, ale i współczesnych twórców awangardowych, jak Pierre Boulez czy John Cage. Udział w festiwalu pozwolił światu usłyszeć takich kompozytorów jak Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar. Do dziś organizatorzy festiwalu nie boją się eksperymentów i tej odwadze zawdzięczają prestiż „Warszawskiej Jesieni”.

Warszawa festiwalowa

Ponieważ festiwal jest dynamiczny, potrzebuje przestrzeni, której dostarcza miasto. Koncerty odbywają się nie tylko w Filharmonii Narodowej, Akademii Muzycznej, Studiu Polskiego Radia, Teatrze Wielkim, ale także w warszawskich kościołach, a nawet halach sportowych i innych mniej typowych miejscach, jak np. Zamek Ujazdowski czy zabytkowa Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”.

 Polskie ogrody zoologiczneautorka projektu: M. Błażków
ilość znaczków: 4
wartość: 1x 1,35 zł, 1x 2,40 zł, 1x 3 zł, 1x 3,55 zł
nakład: 1,35 zł x 800.000 sztuk
             2,40 zł x 300.000 sztuk 
             3 zł x 500.000 sztuk
             3,55 zł x 600.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 11 września 2007 r.
numer katalogowy: 4177 - 4180

 

Koperta FDC 

Szanowni Państwo,


Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje kolejne cztery znaczki z serii „Polskie ogrody zoologiczne”. Pierwsza emisja ukazała się we wrześniu 2005 r. Wówczas prezentowane były ogrody w Warszawie, Poznaniu, Opolu i we Wrocławiu. Nowe znaczki poświęcone są ogrodom z Płocka, Łodzi, Gdańska i Krakowa. Każdemu znaczkowi towarzyszy oddzielna koperta FDC ozdobiona dekoracyjnym deseniem oraz datownik okolicznościowy z sylwetką zwierzęcia ze znaczka. Datowniki będą stosowane odpowiednio w urzędach pocztowych: Płock 1, Łódź 1, Gdańsk 1 i Kraków 1.

Ogrody zoologiczne

Pierwsze ogrody zoologiczne prowadzone dla celów naukowych, niedostępne dla osób z zewnątrz, powstały na przełomie XVIII i XIX wieku. Z czasem przekształciły się w miejsca do zwiedzania, a dziś służą nie tylko rozrywce, czy zaspokojeniu ciekawości, ale przede wszystkim są azylami, w których mogą przetrwać przedstawiciele licznych gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Ogrody zoologiczne z całego świata zrzeszają się, aby mądrze i skutecznie współpracując zapewnić bogactwo i różnorodność fauny na Ziemi. Wymiana zwierząt między ogrodami z odległych części świata, opieka weterynaryjna i zapewnienie jak najlepszych warunków życia procentują, gdy na świat przychodzi w niewoli zdrowe i liczne potomstwo.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

Założony w 1951 r. na skarpie wiślanej, na powierzchni 10 ha. Pomimo niewielkiej powierzchni bierze udział w wielu ważnych programach hodowlanych. Ma wspaniałe akwaria, słynie z hodowli rzadkich gatunków gadów i płazów. Płockie ZOO na znaczku pocztowym reprezentuje tamaryna cesarska, ponieważ ogród może poszczycić się jedną z największych w Europie kolekcją tamaryn i marmozet, małpek, których naturalnym środowiskiem jest amazońska dżungla.

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi

Ponad 3,000 zwierząt mieszka tu na powierzchni 16,5 ha. Ogród powstał w 1938 r., ale początkowo był o połowę mniejszy. Chlubą ZOO jest hodowla ptaków, dlatego na znaczku znalazł się bocian czarny. Ten rzadko spotykany gatunek po wielu latach udało się rozmnożyć, co jest wielkim sukcesem hodowlanym łódzkiego ogrodu.

Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Gdańsku-Oliwie

Największy w Polsce ogród o powierzchni ponad 120 ha został założony w 1954 r. w Dolinie Leśnego Młyna w Oliwie. W uporządkowaniu i urządzeniu terenu ZOO w pierwszych latach jego istnienia duży udział brali pełni entuzjazmu mieszkańcy Trójmiasta. Dziś znajduje się tu wiele egzotycznych gatunków ginących, takich jak hipopotamy karłowate czy kondory wielkie. Na znaczku reprezentantem trójmiejskiego ZOO jest słoń afrykański – również gatunek zagrożony.

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Istnieje od 1929 r. Położony jest na wzniesieniu w Lesie Wolskim na powierzchni 20 ha. Początkowo dominowały w nim rodzime gatunki zwierząt. W latach 60. i 70. znacznie przebudowano i powiększono teren ZOO. Teraz jedną z atrakcji są mieszkające na nowoczesnych wybiegach największe dzikie koty, m.in. irbisy, czyli pantery śnieżne. Krakowski ogród słynie z hodowli tych pięknych zwierząt, które dobrze się tu czują i skutecznie rozmnażają. Dlatego na znaczku umieszczono właśnie fotografię irbisa.

 Polskie konie arabskie


projekty znaczków i kopert FDC: Witold Hyszko
projekt datownika FDC:  Maria Dziekańska
fotografie: Lidia i Wiesław Pawłowscy
ilość znaczków: 4
wartość: 2 x 3,55 zł, 1 x 1,35 zł, 1 x 3 zł
nakład: 4 x 800.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczków: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: arkusik 16 znaczkowy
data obiegu: 31 sierpnia 2007 r.
numer katalogowy: 4173 - 4176

 

Koperta FDC

Szanowni Państwo,


Nowe znaczki i koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC

Poczta Polska prezentuje cztery znaczki z fotografiami portretowymi koni arabskich, czempionów z największych polskich stadnin. Znaczki będą sprzedawane w arkuszach po 16 sztuk. Towarzyszą im dwie koperty FDC, na których widoczne są stada biegnących koni. Emisji towarzyszy okolicznościowy datownik z sylwetką konia, stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Konie arabskie to prawdopodobnie najstarsza na świecie rasa koni. Ich pochodzenie wiąże się w legendach z osobą proroka Mahometa. Charakteryzuje je piękna budowa, duży temperament ale zarazem posłuszeństwo. Są doskonałe jako konie wyścigowe.

W Polsce pojawiły się po zakończeniu wojen z Turcją, kiedy magnaci zaczęli sprowadzać je z Bliskiego Wschodu, dlatego początki hodowli koni arabskich w Polsce datuje się na początek XVIII w.  Lata zaborów, a następnie wojen niszczyły efekty wielu lat starannej hodowli. Straty starano się odrabiać w latach między- i powojennych z bardzo dobrym skutkiem, ponieważ dziś polskie konie arabskie uchodzą za najwspanialsze na świecie. Zdobywają one nagrody na międzynarodowych pokazach, co przekłada się m.in. na ich wysokie ceny na aukcjach. Obok stadnin państwowych rozwijają się również mniejsze stadniny prywatne.

Stadniny państwowe

W dziejach Polski konie zawsze odgrywały bardzo ważną rolę. Używane były do pracy na roli, do transportu i w celach rekreacyjno-sportowych, ale także w wojsku. Dlatego właśnie ich hodowla była strategicznym celem państwa, a jakość miała ogromne znaczenie dla możliwości obronnych. Już od XIX w. powstawały stadniny będące własnością Skarbu Państwa, gdzie na dużych terenach przez lata starannego doboru i selekcji  tworzono doskonałe linie hodowlane.

- Janów Podlaski

Istnieje od 1817 r. Słynie z corocznych aukcji koni, na które zjeżdżają kupcy z całego świata, a szczególnie chętnie z USA. Tu ma swoją siedzibę Polski Związek Hodowców Koni Arabskich. Obecnie stadnina posiada ok. 300 koni arabskich.

- Michałów

Największa w Polsce stadnina, założona w 1953 r. Jej stado liczy ok. 400 sztuk. Położona na Ponidziu, ma doskonałe warunki klimatyczne dla koni wywodzących się z terenów pustynnych.

- Białka

Położona na Roztoczu stadnina powstała w 1930 r., ale dopiero w 1981 r. sprowadzono do niej araby. Obecnie przebywa ich tu ok. 120.

 
Obchody Leśniowskiego Roku Jubileuszowegoautorka projektu: P. Orzechowska
ilość znaczków:
wartość: 1,35 zł
nakład: 800.000
technika druku: offset
format znaczka:  31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 2 lipca 2007 r.
numer katalogowy: 4172

Koperta FDC


Szanowni Państwo,


Nowy znaczek

Poczta Polska prezentuje nowy znaczek wydany z okazji jubileuszu sanktuarium maryjnego w Leśniowie. Na znaczku znajduje się fotografia figury Matki Boskiej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Napisy wokół ilustracji ułożone są w kształt gotyckiego łuku.

 
Sanktuarium w Leśniowie

Według legendy książę Władysław Opolczyk podróżował przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej wioząc z Rusi do klasztoru na Jasnej Górze ikonę Czarnej Madonny i lipową figurę Maryi z Dzieciątkiem. Podczas gorącego lata 1382 roku trudno było znaleźć wodę by ugasić pragnienie. Książę pomodlił się do Matki Bożej, a wówczas wydarzył się cud i wytrysnęło źródło. Z wdzięczności książę pozostawił w Leśniowie piękną rzeźbę.

Drewniana średniowieczna figurka, uznawana za cudowną, jest przykładem stylu Pięknych Madonn popularnego w sztuce gotyku. Umieszczona jest w ołtarzu głównym tutejszego kościoła.

Leśniów to obecnie część miasta Żarki. Znajduje się tu klasztor oo. paulinów, kościół wybudowany w XVI w. i kaplica postawiona w miejscu, z którego wypływa źródło. Sanktuarium jest celem coraz liczniejszych pielgrzymek.
 

Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC i datownik okolicznościowy

Na Kopercie Pierwszego Dnia Obiegu widnieje zdjęcie wnętrza leśniowskiego kościoła, natomiast rysunek jego bryły wykorzystano w projekcie datownika, który będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym w Żarkach. Ponadto na kopercie umieszczono informację o pięciu rocznicach obchodzonych w tym roku w sanktuarium.
 

Leśniowski jubileusz

W roku jubileuszowym 2007 mija 625 lat od przywiezienia figury Matki Bożej z Dzieciątkiem do Leśniowa, 300 lat osiedlenia się paulinów, 70 lat od ich powrotu po kasacji zakonu w XIX w. i od założenia nowicjatu, natomiast 40 lat temu figura była uroczyście koronowana przez prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Obchody jubileuszu w Leśniowie potrwają aż do sierpnia 2008 r. Zaplanowane są liczne wydarzenia religijne i kulturalne związane z tym miejscem i z tematem rodziny, spotkania, wystawy, koncerty oraz publikacje.
 

Kult maryjny w filatelistyce polskiej

Oprócz serii znaczków z ołtarzem Wita Stwosza, wydanej w 1960 r., polska sztuka sakralna nie pojawiała się na znaczkach pocztowych aż do lat 70. Pontyfikat Jana Pawła II i zmiana ustroju przyczyniły się do upowszechnienia w filatelistyce tematyki maryjnej, tak charakterystycznej dla polskiej religijności. W latach 1993-2004 Poczta Polska wyemitowała bardzo dużą
serię „Sanktuaria maryjne”, w której znalazło się aż 38 znaczków.

 Miasta polskie - Chorzówautorka projektu: M. Żyła - Kwiatkowska
ilość znaczków:
wartość: 3,55 zł
nakład: wielomilionowy powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka:  25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 100 znaczków
data obiegu: 15 czerwca 2007 r.
numer katalogowy: 4171

Koperta FDC


Szanowni Państwo,


Seria filatelistyczna „Miasta polskie” ukazuje się od roku 2002 i dotychczas wydano w niej 16 znaczków. Poczta Polska prezentuje kolejny znaczek z okazji 750-lecia istnienia Chorzowa. Akt z 24 czerwca 1257 r., wydany przez księcia opolskiego Władysława, zezwolił bożogrobcom (członkom Zakonu Rycerzy Grobu Bożego w Jerozolimie) na założenie wsi Chareu. Rocznica tego wydarzenia jest obchodzona przez chorzowian jako święto ich miasta.

Chorzów

Miasto położone jest nad rzeką Rawą, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.
Przez kilka stuleci Chorzów był wsią, zarządzaną przez władze klasztoru, aż do jego sekularyzacji przez władze zaboru pruskiego na pocz. XIX w. Rozwój okolicy wiąże się z odkryciem złóż węgla ok. 1780 r. przez ówczesnego proboszcza, ks. Ludwika Bojarskiego. W następnych latach wybudowano kopalnię i hutę w pobliżu Chorzowa. Najintensywniej rozwijała się okoliczna Królewska Huta, która prawa miejskie otrzymała w 1868 r. Dzisiejsze miasto powstało z przyłączenia do Królewskiej Huty w roku 1934 terenów osad: Nowe Hajduki, Wielkie Hajduki, Maciejkowice i Chorzów.

Przez lata dominował tu przemysł wydobywczy i metalurgiczny. Obecnie Chorzów jest ważnym centrum kulturalnym i sportowym. Mieści się tu największy obecnie w Polsce stadion, zwany narodowym. Atutem miasta jest też największy w Europie park miejski: Park Kultury i Wypoczynku z licznymi atrakcjami, takimi jak m.in. ogród zoologiczny, park etnograficzny, ośrodek wodno-rekreacyjny, kolejka linowa oraz kolejka wąskotorowa.

Co na znaczku?

Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika położone jest w jednym z najwyższych punktów miasta (320 m n.p.m.) na terenie Parku Kultury i Wypoczynku. To największe w Polsce planetarium połączone jest z obserwatorium astronomicznym. Istnieje od 1955 r. Prawie 400 osób może tu obejrzeć dzięki projektorowi rozmieszczenie ciał niebieskich na firmamencie w dowolnym momencie i miejscu na Ziemi. Jest tu też największa w Polsce luneta o 30-centymetrowym obiektywie, zegar słoneczny, stacja klimatologiczna i sejsmologiczna.

Koperta FDC

Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC zaprezentowano charakterystyczne detale najstarszej w mieście poczty, której architektura stała się wizytówką Chorzowa. Budynek wzniesiono w XIX w. w stylu neogotyckim.

Datownik

Datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Chorzów 1 przedstawia herb miasta. Jedną połowę tarczy herbowej zajmuje wizerunek orła, a drugą – pół podwójnego krzyża, co jest pamiątką po założycielach osady, bożogrobcach.

 Latarnie morskieautor projektu: Z. Okrassa
ilość znaczków: 4
wartość: 1,35 zł, 2,40 zł, 3 zł, 3,55 zł
nakład: 4 x 800.000
technika druku: rotograwiura
format znaczka:  31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 15 czerwca 2007 r.
numer katalogowy: 4167 - 4170

Koperta FDC

Szanowni Państwo,


Nowe znaczki

W roku 2006 Poczta Polska wyemitowała pierwszą część nowej serii znaczków z latarniami morskimi polskiego wybrzeża. W tym roku prezentujemy kolejny zestaw czterech znaczków pocztowych, na których znalazły się przykłady tych wspaniałych zabytkowych budowli z Helu, Kołobrzegu, Rozewia i Gdańska. Wszystkie te latarnie stanowią dużą atrakcję turystyczną i są udostępnione dla zwiedzających.

 
Co na znaczkach?

Gdańsk Nowy Port

Prezentowana na znaczku latarnia w Nowym Porcie w 1984 r., po 90 latach pracy, została wyłączona, gdyż uruchomiono nową, w Porcie Północnym. Ośmioboczna ceglana wieża została uszkodzona podczas II wojny światowej, co widać do dziś, ponieważ dziurę w murze wypełniono jaśniejszymi cegłami.

Rozewie

Latarnia na przylądku Rozewie jest rekordzistką: najdalej wysunięta na północ, najstarsza z obecnie funkcjonujących
(od 1822 r.) i ma najdalszy w Polsce zasięg światła – 26 mil morskich. Jest widoczna z każdej strony (światło wielu latarń widać tylko z morza). Była dwukrotnie podwyższana z powodu drzew, które zasłaniały jej światło. Jest siedzibą Muzeum Latarnictwa.

Kołobrzeg

Tutejszą latarnię zbudowano w XVII w. przy wejściu do portu. Była wiele razy przebudowywana, aż została zniszczona pod koniec II wojny światowej. Kilka lat po wojnie, na bazie XIX-wiecznego pruskiego fortu, powstała nowa latarnia o charakterystycznej masywnej sylwetce.

Hel

Pierwszą i najstarszą na polskich ziemiach „latarnią morską” było rozpalane w XVII w. ognisko na wieży kościoła na Półwyspie Helskim. Latarnia prezentowana na znaczku jest czwartą z kolei w tej okolicy i została wybudowana w 1942 r. Jest to czterdziestometrowa ośmioboczna wieża z cegły. Poprzednia latarnia została zniszczona we wrześniu 1939 r. przez obrońców półwyspu, ponieważ była punktem orientacyjnym dla atakujących wojsk niemieckich.

 
Charakterystyka światła

Każda latarnia morska posiada swój charakterystyczny kod świetlny, dzięki któremu może być łatwo identyfikowana, np.: Rozewie – rozbłysk światła 0,1 s, przerwa 2,9 s; Hel – rozbłysk 5,0 s, przerwa również 5,0 s; Kołobrzeg – rozbłysk 1,0 s, przerwa 2,0 s.

 
Koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC i datownik

Rok temu na kopertach FDC towarzyszących znaczkom z latarniami morskimi został pokazany reflektor. Tym razem przedstawiono żarówkę o mocy 1000 W. Takie i mocniejsze żarówki były i są źródłem światła wielu latarni morskich, jak np. nieczynnej już gdańskiej. Latarnie w Rozewiu i w Kołobrzegu wyposażone są w nowocześniejsze reflektory halogenowe.

Dwóm kopertom FDC towarzyszy okolicznościowy datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Hel.

 
Światowa Wystawa Filatelistyczna w Sankt Petersburguautorka projektu: J. Górska
autorka rytu: W. Zajdel
ilość znaczków: 1 w formie bloku
wartość: 3 zł
nakład: 500.000 sztuk
technika druku: staloryt + rotograwiura
format znaczka:  43 x 31,25 / 90 x 70 mm
papier: fluorescencyjny
data obiegu: 12 czerwca 2007 r.
numer katalogowy: blo 145

Koperta FDC


Szanowni Państwo,


Z okazji odbywającej się w dniach 19-25 czerwca 2007 r. Światowej Wystawy Filatelistycznej w Sankt Petersburgu Poczta Polska prezentuje bloczek ze znaczkiem o nominale 3 złote. Na znaczku przedstawiony jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – najstarszy kościół rzymskokatolicki w Rosji. Jest to ważny punkt dla Polaków mieszkających w Rosji; niedawno odbyła się tu uroczystość otwarcia placówki polonijnej - Domu Polskiego.

Sankt Petersburg

Dawna stolica Rosji, miasto założone przez cara Piotra I w XVIII w., nazywane Wenecją Północy z racji ogromnej ilości kanałów w rozgałęzieniach rzeki Newy, słynące z białych nocy na początku lata. Reprezentacyjna wizytówka współczesnej Rosji, ośrodek kulturalny i naukowy, siedziba muzeów  (m.in. Ermitaż), liczne zabytki architektury baroku i klasycyzmu, takie jak pałace w mieście i na jego obrzeżach, twierdza, sobory i cerkwie.

Światowa Wystawa Filatelistyczna

Tematem przewodnim wystawy w Petersburgu jest 150. rocznica wydania pierwszego znaczka pocztowego w Rosji. Podczas wystawy oprócz ekspozycji i konkursów odbędzie się pokaz laserowy, koncerty i spotkania wystawców z całego świata. Głównymi miejscami wystaw będzie Pałac Koczubeja i Centralna Hala Wystawowa „Maneż” – dawny budynek szkoły jeździeckiej Gwardii Konnej.

Koperta FDC i datownik  

Prezentowanemu znaczkowi w bloku towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC w świetlistych odcieniach błękitu charakterystycznego dla Petersburga – miasta zawieszonego między wodą a niebem. Okolicznościowy datownik będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
750 rocznica lokacji Krakowaautor projektu: K. Sowiński
ilość znaczków: 1
wartość: 2.40 zł
nakład: 1.000.000 sztuk
technika druku: staloryt + rotograwiura
format znaczka: 51 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 29 maja 2007 r.
numer katalogowy: 4165

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Lokacja - założenie nowego miasta lub wsi, ale również nadanie nowej formy przestrzennej i prawnej istniejącej już osadzie. W średniowieczu była to wieloletnia umowa pomiędzy właścicielem ziemi a tzw. zasadźcą, czyli sołtysem lub wójtem, który odpowiadał za realizację planu rozwoju osady.

Nowy znaczek

Z okazji jubileuszu 750-lecia lokacji miasta Krakowa Poczta Polska prezentuje nowy znaczek, którego emisja jest jednym z elementów ogólnopolskich obchodów święta naszej dawnej stolicy.

Co na znaczku?

Na znaczku połączono najistotniejsze dla jubileuszu symbole miasta: jego serce, czyli Rynek Główny z lotu ptaka, fragment oryginalnego aktu lokacyjnego, który przechowywany jest w Archiwum Państwowym miasta Krakowa oraz kartusz herbowy.

Lokacja Krakowa

Kraków istniał prawdopodobnie już w VII/VIII wieku, początkowo rozwijał się jako siedziba władcy, a później również jako stolica biskupstwa. Nadanie przywileju lokacyjnego w roku 1257, za rządów księcia Bolesława Wstydliwego, przyczyniło się do rozkwitu miasta jako centrum handlu i rzemiosła. Wytyczony wówczas układ rynku i okolicznych ulic przetrwał do dziś. Sprowadzono osadników i nadano im liczne ulgi ułatwiające zagospodarowanie, powołano radę miejską, uregulowano zasady funkcjonowania cechów i bractw, zadbano też o otoczenie miasta murem obronnym. Oparta na tzw. prawie magdeburskim lokacja uczyniła z Krakowa królewskie miasto, stolicę europejską uznawaną za perłę światowego dziedzictwa kultury.

Koperta FDC

Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu widnieje średniowieczna panorama miasta nadrukowana złotą farbą.

Datownik

Datownik stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 zawiera znak graficzny Cracovia, którego bazą jest charakterystyczny układ Rynku Głównego i ulic miasta, wytyczonych na mocy aktu lokacyjnego.

Rok Karola Szymanowskiegoautorzy projektu: A. Pągowski, M. Błażków
ilość znaczków: 1
wartość: 1.35 zł
nakład: 1.000.000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 26 maja 2007 r.
numer katalogowy: 4164

Koperta FDC


Szanowni Państwo,


Sejm RP ogłosił rok 2007 rokiem Karola Szymanowskiego w związku z dwiema rocznicami dotyczącymi zycia kompozytora: 125. rocznicą urodzin i 70. śmierci. Z tej okazji Poczta Polska prezentuje znaczek z portretem artysty na tle szkicowanych kolorem klawiatur fortepianu, które ilustrują różnorodność twórczości Szymanowskiego.

 
Karol Szymanowski (1882-1937)

urodził się we wsi Tymoszówka na Ukrainie w rodzinie ziemiańskiej. Naukę zaczynał pod kierunkiem ojca, a następnie kontynuował m.in. w Warszawie. Już przed I wojną światową był dość znanym w Europie kompozytorem. Liczne podróże wpłynęły na jego twórczy rozwój. Wydarzenia Rewolucji Październikowej, które wygnały Szymanowskiego z rodzinnych stron, spowodowały załamanie. Swój nowy dom kompozytor odnalazł dopiero w Zakopanem, gdzie zetknął się z folklorem podhalańskim, który miał ogromny wpływ na jego dalszą twórczość. W tym okresie mieszkał w słynnej willi Atma, która obecnie jest siedzibą muzeum kompozytora. Zmarł po długiej chorobie w Lozannie i został pochowany w Krakowie. Oprócz komponowania Szymanowski dużo pisał. Pozostawił listy oraz wiele tekstów publicystycznych dotyczących muzyki. Zajmował się też pracą pedagogiczną. Był dyrektorem Konserwatorium Warszawskiego (1927-1929), a później rektorem Wyższej Szkoły Muzycznej (1930-1932).
 

Trzy okresy twórczości Karola Szymanowskiego:

- okres romantyczny, przed rokiem 1914, wiąże się z przynależnością do grupy zwanej Młodą Polską, jaką stworzył wraz z młodymi kompozytorami: G. Fitelbergiem, L. Różyckim i A. Szelutą. Pozostawał wówczas pod wpływem twórczości F. Chopina, R. Wagnera, R. Straussa. Utwory: opera „Hagith”, „Pieśni miłosne Hafiza”.

- ok. 1914-1924 - okres impresjonistyczny; źródłem inspiracji stała się dla Szymanowskiego twórczość kompozytorów francuskich: M. Ravela i C. Debussy’ego oraz egzotyka odkryta podczas podróży, m.in. do północnej Afryki. Utwory: opera „Król Roger”, „Pieśni Muezzina Szalonego”.

- ok. 1925-1937 – okres narodowy; kompozytor tworzył wówczas pod wpływem polskiej muzyki ludowej – szczególnie góralskiej i kurpiowskiej. Utwory: m.in. balet „Harnasie”, „Pieśni kurpiowskie”, „Stabat Mater”.

Datownik

Towarzyszący kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC datownik okolicznościowy o nietypowym poziomym kształcie, który odzwierciedla ręczny podpis Karola Szymanowskiego, będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Zakopane 1.

 Rok Stanisława Wyspiańskiegoautor projektu: J. Wysocki
ilość znaczków: 1
wartość: 1.35 zł
nakład: 1.000.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 18 maja 2007 r.
numer katalogowy: 4163

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – wybitna indywidualność epoki Młodej Polski, wszechstronnie utalentowany artysta przełomu wieków, dramatopisarz, poeta, malarz, grafik, autor projektów mebli, tkanin, dekoracji wnętrz. Oprócz sztuk plastycznych pasjonowała go historia, teatr, literatura... Wraz z Janem Matejką pracował nad nową polichromią kościoła Mariackiego w Krakowie, projektował monumentalne witraże i scenografie. Często nie znajdował zrozumienia dla swojej sztuki, gdyż nie ulegał modom. W jego twórczości wciąż obecna była Ojczyzna, patriotyzm, duma ale i krytyka współczesnych wad. Wielki twórca dramatów o tematyce narodowej „Wyzwolenie”, „Warszawianka”, „Noc listopadowa”, „Wesele”. Związany przede wszystkim z Krakowem, choć dużo podróżował po Europie, wielokrotnie przebywał w Paryżu. Zmarł przedwcześnie, w wieku 38 lat.

Znaczek i koperta FDC

Ulubioną techniką Wyspiańskiego były pastele, którymi stworzył liczne kameralne i wzruszające portrety rodziny, autoportrety, pejzaże krakowskie. Na nowym znaczku, wydanym przez Pocztę Polską w setną rocznicę śmierci artysty, znalazł się pastel „Helenka z wazonem i kwiatami” z 1902 r., a na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC „Portret własny z żoną” z 1904 r.

Żona artysty, Teodora, była prostą chłopką, podobnie jak żona Lucjana Rydla, którego wesele stało się kanwą dramatu Wyspiańskiego. Mimo różnicy społecznej i intelektualnej artysta bardzo kochał żonę – matkę trojga swoich dzieci.  

Datownik

Datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Kraków 1 ma kształt palety malarskiej z inicjałami Wyspiańskiego, które umieszczał na swoich pracach.

Rośliny w twórczości Wyspiańskiego

Postać Wyspiańskiego i przykłady jego prac pojawiały się wielokrotnie na znaczkach Poczty Polskiej np. w seriach poświęconych polskiemu malarstwu, witrażom, dramatowi, natomiast w roku 1974 wydana została seria sześciu znaczków „Rośliny w twórczości Stanisława Wyspiańskiego”. W ramach obchodów Roku Wyspiańskiego w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie otwarto wystawę „Zielnik ” (jedną z kilku wystaw jubileuszowych) poświęconą właśnie roślinom, gdyż był to motyw bardzo ważny w sztuce Wyspiańskiego-malarza i grafika. Ich przedstawienia są pełne zarówno artyzmu jak i realizmu godnego botanika.

 
EUROPA - 100 lat skautinguautor projektu: A.Pękalski
ilość znaczków: 1
wartość: 3 zł
nakład: 1.000.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 5 maja 2007 r.
numer katalogowy: 4162

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Znaczki EUROPA
Idea wspólnych emisji na terenie Europy ma już 51 lat. Poczta Polska bierze w nich udział od 1991 r. Od roku 2002 Stowarzyszenie Europejskich Publicznych Operatorów Pocztowych PostEurop organizuje konkurs na projekt znaczka na zadany temat. W tym roku jest to stulecie skautingu.

Nowy znaczek i koperta FDC
Ilustracje na znaczku i na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiają chłopców w strojach skautów oraz w tle namioty obozu.

Datownik
W datowniku okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 użyte zostały symbole skautingu: lilijka, której elementy odpowiadają trzem rodzajom obowiązków skauta - wobec Boga, bliźnich i siebie samego. Gwiazdki oznaczają Prawo i Przyrzeczenie Skauta, a węzeł i okrąg symbolizują dążenie do doskonałości i wspólnotę.

Robert Baden-Powell (1857-1941), generał armii brytyjskiej, pomysłodawca i założyciel skautingu. W czasie obrony twierdzy Mafeking w południowej Afryce podczas wojny burskiej w 1899 roku po raz pierwszy zorganizował szkolenie chłopców na zwiadowców i łączników. Opisane przez niego w podręcznikach zasady stały się podstawą dla innych tego typu ruchów na całym świecie. Pierwszy obóz skautów został zorganizowany na wyspie Brownsea w 1907 r. i tę właśnie datę uznaje się za początek skautingu. Podczas I Jamboree* w Londynie w 1920 r. R. Baden-Powell otrzymał tytuł Naczelnego Skauta Świata.

*jamboree - międzynarodowe zloty skautów organizowane od 1920 r.

Skauting - idea tego ruchu młodzieżowego opiera się na uniwersalnych zasadach braterstwa, wzajemnej pomocy, odpowiedzialności i uczciwości. Ruch ten szybko rozprzestrzenił się z Anglii na inne kraje, m.in. na Polskę, gdzie dał on poczatek harcerstwu za sprawą Andrzeja Małkowskiego. Początkowo skauting był przeznaczony wyłącznie dla chłopców (Boy Scouts), ale już w 1910 powstała pierwsza organizacja skupiająca dziewczęta (Girl Guides). Obecnie największa jest WOSM - Światowa (Międzynarodowa) Organizacja Ruchu Skautowego (The World Organization of the Scout Movement) założona w 1920 r. Związek Harcerstwa Polskiego był jednym z współzałożycieli tej organizacji. Warto dodać, że nazwa "harcerstwo" odnosi się wyłącznie do polskiego ruchu. Andrzej Małkowski tłumaczył, że "harcerstwo to skauting plus niepodległość".

 
Zabytkowe Wagonyautor projektu: J. Skakun
ilość znaczków:4
wartość: 2 x 1.35 zł, 2 x 2.40 zł
nakład: 500.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31.25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 16 znaczków
data obiegu: 28 kwiecień 2007 r.
numer katalogowy: 4158-4161

Koperta FDC
Szanowni Państwo,

Nowy znaczek

Poczta Polska prezentuje serię czterech znaczków, przedstawiających zabytkowe wagony kolejowe z parowozowni w Wolsztynie, obchodzącej w tym roku stulecie istnienia. Pociągi, szczególnie te zabytkowe, są częstym i wdzięcznym obiektem ilustracyjnym. Zachwyca malownicze piękno pędzących maszyn, romantyczna aura wspomnień podróży, urok dawnych czasów, kiedy czas jakby wolniej płynął.

Kolej na ziemiach polskich

Początki historii kolei na ziemiach polskich sięgają połowy XIX wieku. Pierwszą linią kolejową w Królestwie Polskim była słynna Kolej Warszawsko-Wiedeńska. Burzliwe dzieje Polski rzutowały na rozwój transportu kolejowego. W latach wojen pociągi służyły głównie wojsku, a po zmianach granic tabory kolejowe były przejmowane i wywożone do naszych sąsiadów. W latach 20. XX w., po odzyskaniu niepodległości rozpoczęto produkcję parowozów w Chrzanowie i w Poznaniu, ale były to lata kryzysu ekonomicznego, który dotknął również kolej.

Następny etap rozwoju to lata po II wojnie światowej m.in. uruchomienie produkcji pociągów w zakładach Pafawag we Wrocławiu. Choć pierwsze linie elektryczne pojawiły się już w latach 30., to największa elektryfikacja kolei przypada na lata 50. i 60. ubiegłego stulecia. Lata 70. to rozkwit transportu towarowego, głównie ze Śląska na wybrzeże, oraz transportu pasażerskiego. W 2006 r. PKP obchodziły 80-lecie istnienia.

Parowozownia w Wolsztynie

Jest to jedyne miejsce w Europie, skąd parowozy nadal wyruszają codziennie według stałego rozkładu jazdy. Są to planowe kursy pociągów osobowych do Poznania i Leszna. Znajduje się tu ponad 30 parowozów. Każdego roku na początku maja organizowana jest w Wolsztynie  "Parada  Parowozów".        

Koperty FDC

Dwie koperty Pierwszego Dnia Obiegu za tło mają archiwalne fotografie wykonane na stacjach kolejowych. W rogu umieszczono znak jubileuszowy  wolsztyńskiej  parowozowni.

Datownik
        
Datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Wolsztyn 1 przedstawia znak kolejowy oznaczający niestrzeżony  przejazd  wielotorowy.

 Dzień Ziemi w Polsceautorka projektu: A.Niemierko
ilość znaczków: 1
wartość: 1.35 zł
nakład: 500.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 16 znaczków
data obiegu: 22 kwietnia 2007 r.
numer katalogowy: 4157

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Nowy znaczek

22 kwietnia tego roku po raz osiemnasty obchodziliśmy w Polsce Dzień Ziemi. Tegoroczne akcje ekologiczne odbywały się pod hasłem "Ziemia odzyskana". Z tej okazji  Poczta Polska wydała znaczek pocztowy promujący recykling, czyli przetwarzanie surowców wtórnych. Problem segregowania odpadów jest niezmiernie ważny, szczególnie z uwagi na zanieczyszczenie środowiska. Wielka ilość produkowanych i zużywanych przez ludzi przedmiotów nie musi zalegać na wysypiskach, ale aby odzyskać i przetworzyć ich elementy potrzebna jest świadomość każdego konsumenta, czyli nas wszystkich. Im więcej organizacji będzie zajmować się rozpowszechnianiem postaw proekologicznych, tym większa szansa, że kiedyś każdy dzień będzie Dniem Ziemi.

Co na znaczku?

Tło znaczka przypomina szary papier z makulatury. Widnieje na nim symbol recyklingu i logo Dnia Ziemi w Polsce. Ten prosty i oszczędny w formie znaczek ma, wbrew pozorom, dużą siłę wyrazu.

Datownik

Datownik okolicznościowy stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1 to graficznie przetworzone logo "Dzień Ziemi w Polsce", które pojawia się na znaczku i kopercie FDC.

Koperta FDC

Na brzegu koperty Pierwszego Dnia Obiegu FDC widać fragmenty zdjęć surowców wtórnych, takich jak makulatura, puszka metalowa, butelka plastikowa i szklana.

 
Mój szczęśliwy dzień


autorka projektów znaczków i kopert: Joanna Górska
autorka projektu datownika: Iwona Kuzioła - Duczmal
ilość znaczków: 3
wartość: 3 x 1,35 zł
nakład: 3 x 800.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 30 marca 2007 r.
numer katalogowy: 4154, 4155, 4156

Koperta FDC
Szanowni Państwo,

Poczta Polska prezentuje Państwu nową serię trzech znaczków pod hasłem "Mój szczęśliwy dzień". Każdy z nas ma swoje szczęśliwe dni w życiu. O niektórych nie wie nikt oprócz nas, ale są takie dni, kiedy chcielibyśmy, aby cieszyli się z nami wszyscy, których znamy, lubimy, kochamy. Na takie właśnie okazje, kojarzące się ze szczególnymi uroczystościami przygotowane zostały te znaczki. Umieszczono na nich czytelne symbole: monogram JHS wraz z kielichem, kiścią winogron i chlebem, tort ze świeczkami oraz obrączki z różą. Każdemu znaczkowi towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC w odpowiadającej mu kolorystyce. Staramy się, aby w prowadzonej przez Państwa korespondencji, znaczki z tej serii, podobnie jak znaczki walentynkowe i personalizowane, były wyrazem sympatii i dodatkowym prezentem od serca, a nie tylko potwierdzeniem opłaty za przesyłkę. Koperty FDC będą opatrywane datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
50. rocznica podpisania Traktatów Rzymskichautorka projektu: M. Błażków
ilość znaczków: 1
wartość: 3.55 zł
nakład: 500.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 25 marca 2007 r.
numer katalogowy: 4153

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

25 marca 1957 roku w Rzymie Belgia, RFN, Francja, Włochy, Luksemburg i Holandia, czyli kraje tworzące Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, podpisały Traktat o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Traktat o ustanowieniu Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Oba traktaty, zwane rzymskimi, stały się podstawą integracji europejskiej.
Poczta Polska, upamiętniając pięćdziesięciolecie ich sygnowania wydaje znaczek pocztowy, który przedstawia flagi wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej oraz zawiera napis "TOGETHER" - oficjalne logo obchodów tej rocznicy, złożone z liter symbolizujących różnorodność kultur. Jest to projekt Szymona Skrzypczaka, studenta ASP w Poznaniu, który zdobył pierwszą nagrodę w ogłoszonym w 2006 r. ogólnoeuropejskim konkursie "Wszystkiego Najlepszego dla Europy".
Powstanie Unii Europejskiej nie odbyło się z dnia na dzień. Pierwszy krok w tym kierunku stanowił traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, podpisany w 1951 r. w Paryżu, a kolejnymi były Traktaty Rzymskie. Inne ważne tego rodzaju dokumenty to traktat z Maastricht (1992), amsterdamski (1997), nicejski (2001) i ateński (2003). Jednak to właśnie Traktaty Rzymskie narzuciły kierunek integracji europejskiej. Dziś do wspólnoty europejskiej należy 27 państw, a współpraca obejmuje wiele różnych dziedzin, nie tylko gospodarkę, jak to miało miejsce na początku.
Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC umieszczono dodatkowo daty akcesji kolejnych państw członkowskich UE. Koperta FDC będzie opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
Wielkanoc
autorka projektu: M. Dziekańska
ilość znaczków: 2
wartość: 1.35 zł, 2.40 zł
nakład: 1.35 zł - 22.000.000 sztuk
            2.40 zł - 2.500.000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 8 marca 2007 r.
numer katalogowy: 4151, 4152

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Jak zwykle i tym razem Poczta Polska towarzyszy Państwu podczas świąt. Dzięki znaczkom, kartkom pocztowym i kopertom wydawanym specjalnie na te szczególne okazje pomagamy Państwu w miłej i estetycznej oprawie przekazywać bliskim życzenia. Na tegorocznych wielkanocnych znaczkach w nietypowej formie, nawiązującej do tradycyjnej twórczości ludowej, przedstawiono pisanki i baranka, symbole tych świąt. Z drewnianych pisanek wykonano kurkę, a baranek został wypleciony ze słomy. Do ich wykonania potrzeba było zapewne wiele czasu, cierpliwości i talentu ludowego twórcy. W czasach masowej produkcji, pośpiechu i komputerów, niech te wyjątkowe znaczki skłonią Państwa do chwili refleksji i wykaligrafowania pięknych życzeń świątecznych.
W polskiej tradycji wielkanocnej splatają się zawsze wiosenne i religijne symbole. Budząca się do życia przyroda odzwierciedla Zmartwychwstanie Syna Bożego, dając nadzieję na nowe życie. Dlatego właśnie zieleń jako kolor nadziei oraz motywy roślinne w stylistyce ludowej są też obecne na naszych znaczkach.
Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC oprócz pisanek znalazła się palemka i ornament roślinny. Koperta FDC będzie opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.Kocham Cię


autor projektu: J. Skakun
ilość znaczków: 1
wartość: 1.35 zł
nakład: w arkuszach po 20 sztuk znaczków - 2.800.000
            w arkuszach po 8 sztuk znaczków i 8 sztuk pustopola - 200.000
technika druku: offset
format znaczka: 31,5 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 20 znaczków
data obiegu: 8 lutego 2007 r.
numer katalogowy: 4150
                                4150p
- znaczek z pustopolem do personalizacji

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Poczta Polska emituje kolejny, walentynkowy znaczek pocztowy z serii "Kocham Cię". Forma tych wydań jest lekka i pogodna. W tym roku stanowią ją motywy przeplatających się kolorowych serc i motylków, a dopełnieniem jej jest datownik, który przedstawia siatkę na motyle. Prezentowany znaczek, wiosenny w swoim charakterze, być może sprawi, że wyrażane przez Państwa w listach czy na kartkach słowa sympatii będą jeszcze bardziej optymistyczne, ciepłe i radosne dla ich adresatów. Święty Walenty, żyjący w III w. n.e. biskup miasta Terni, położonego nieopodal Rzymu, był męczennikiem. Patronem zakochanych stał się prawdopodobnie dzięki legendzie. Przypisuje mu się bowiem potajemne udzielanie ślubów, wbrew zakazowi cesarza Klaudiusza II, który chciał, aby jak najwięcej młodych mężczyzn służyło w wojsku. Być może do narodzin święta zakochanych przyczyniły się także rzymskie Luperkalia - święto urodzaju i płodności obchodzone w połowie lutego. W X w. zmieniono je w dzień obietnic miłości. Brytyjczycy obchodzą dzień św. Walentego od średniowiecza. W Polsce zaczęto sobie przesyłać walentynki kilkanaście lat temu. Znaczkowi "Kocham Cię" towarzyszy koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym 2007


autorka projektu: J. Górska
ilość znaczków: 1
wartość: 2.40 zł
nakład: 500.000 sztuk
technika druku: offset
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 16 znaczków
data obiegu: 22 stycznia 2007 r.
numer katalogowy: 4149

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

W Warszawie dniach 22-28 stycznia 2007 roku będą odbywać się Mistrzostwa Europy w Łyżwiarstwie Figurowym. Z tej okazji wydajemy znaczek pocztowy prezentujący w oszczędnej i eleganckiej kolorystyce sylwetki pary łyżwiarzy w promieniach reflektorów. Warto wspomnieć, że znaczki pocztowe upamiętniające ważne wydarzenia sportowe, popularyzujące różne dyscypliny sportowe, jak również poświęcone wybitnym postaciom sportu emitowane są przez Pocztę Polską już od ponad siedemdziesięciu lat. W tym czasie na ten temat ukazało się kilkaset tytułów filatelistycznych, a znaczek np. wydany w 2002 r. z okazji zimowej olimpiady w Salt Lake City zdobył złoty medal w konkursie Prix Olympia, organizowanym przez MKOL. Tradycja zawodów w łyżwiarstwie figurowym sięga drugiej połowy XIX w., a już od 1908 r. stało się ono dyscypliną olimpijską. Organizację tegorocznych mistrzostw Międzynarodowa Unia Łyżwiarska (International Skating Union, ISU) powierzyła Polskiemu Związkowi Łyżwiarstwa Figurowego. Podobna impreza w Warszawie odbyła się 99 lat temu. Były to jedne z pierwszych mistrzostw Europy. W tegorocznych wezmą udział reprezentanci z 35 krajów Europy. Rywalizować będą łyżwiarze indywidualni, pary taneczne i sportowe. Znaczkowi, który Państwu prezentujemy będzie towarzyszyć koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC opatrywana datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.
Miasta polskie - Gorzów Wielkopolski


autor projektu: J. Pietras
ilość znaczków: 1
wartość: 1.35 zł
nakład: wielomilionowy
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 100 znaczków
data obiegu: 19 stycznia 2007 r.
numer katalogowy: 4148

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Poczta Polska prezentuje kolejny znaczek pocztowy z serii "Miasta polskie", który przedstawia Gorzów Wielkopolski obchodzący jubileusz 750-lecia. Gorzów Wielkopolski jest największym miastem województwa lubuskiego, leżącym niewiele ponad pięćdziesiąt kilometrów od granicy z Niemcami. To ważny ośrodek przemysłowy i miejsce wielu inwestycji. Jest miastem zieleni. Posiada 12 parków o powierzchni blisko 130 ha. Dokładna data lokacji miasta to 2 lipca 1257 roku. Początkowo nazywało się Landisberch Nova czyli Nowy Landsberg. Zbudowane nad rzekami Wartą i Kłodawką szybko stało się dynamicznym ośrodkiem handlu i rzemiosła. Podczas kilkusetletniej historii nie oszczędzały go wojny i zniszczenia. Miasto leżało w granicach Brandenburgii, państwa krzyżackiego, Prus, Niemiec i Polski. Po II wojnie światowej nazwę zmieniono na Gorzów Wielkopolski. Widniejące na prezentowanym znaczku fontanna Pauckscha oraz gotycka katedra Wniebowzięcia NMP są symbolami miasta. Warto wspomnieć, że replika XIX-wiecznej fontanny, ufundowanej przez przemysłowca Hermanna Pauckscha, pojawiła się na Starym Rynku w 1997 roku, dzięki przyjaznej współpracy społeczności polskiej i niemieckiej. Na kopercie Pierwszego Dnia Obiegu FDC przedstawiono zabytkowy boczny ołtarz katedralny. Jest to wczesnorenesansowy tryptyk z przedstawieniem ukrzyżowania. Kopercie FDC dedykowany jest datownik okolicznościowy z herbem miasta stosowanym w Urzędzie Pocztowym
 Gorzów Wielkopolski 1.
XV Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


autorzy projektu: Z. Włodarczyk, P. Sałkowski, J. Owsiak
ilość znaczków: 1
wartość: 1.35 zł
nakład: 2.000.000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusze sprzedażne: po 50 znaczków
data obiegu: 4 stycznia 2007 r.
numer katalogowy: 4147

Koperta FDC


Szanowni Państwo,

Tradycyjnie w styczniu serca wielu Polaków w kraju i za granicą mocniej zabiją, kiedy zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Trudno uwierzyć, że 14 stycznia 2007 roku odbędzie się już XV jubileuszowy Finał WOŚP. Od I Finału w 1993 roku Orkiestra zebrała i wydała na szczytne cele (główne na specjalistyczny sprzęt medyczny) 65 milionów dolarów! Co roku z pomocą tysięcy wolontariuszy, firm sponsorujących i wielu ludzi dobrej woli odbywa się zbiórka funduszy na określony cel. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zebrane fundusze będą przeznaczone na ratowanie dzieci poszkodowanych w wypadkach oraz na naukę udzielania pierwszej pomocy. Impreza jest nie tylko akcją charytatywną, świętem dobroczynności, ale również okazją do zabawy i spotkań ludzi dobrej woli. WOŚP jest dzięki swojemu rozmachowi i skuteczności ewenementem na skalę światową, a nawet, jak to żartobliwie przedstawiono na tegorocznym znaczku "kosmiczną". Poczta Polska już od wielu lat towarzyszy Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, m.in. wydając okolicznościowe kartki pocztowe i znaczki, z których część przeznaczana jest na finałową licytację. Nasze zaangażowanie w akcję Orkiestry przybiera różne formy. W latach ubiegłych między innymi wydawaliśmy kartki okolicznościowe z datownikami i stemplami, przekazywaliśmy na licytację klasery zawierające wydane przez Pocztę Polską znaczki pocztowe, pracownicy naszej firmy pomagali w konwojowaniu zebranych pieniędzy oraz w ich liczeniu. Pierwszy specjalny znaczek pocztowy ukazał się podczas XII Finału WOŚP w 2004 roku. Kontynuując tę tradycję także w tym roku Poczta Polska wydaje specjalny znaczek okolicznościowy. Współautorem jego projektu jest główny pomysłodawca WOŚP - Jerzy Owsiak. 4 stycznia 2007r., w dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży również koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1, ulica Świętokrzyska 31/33, 00 - 001 Warszawa.

 


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Korzystając ze strony zgadzasz się na zapisywanie prywatnych danych zawartych w plikach cookies i im podobnych technologii w urządzeniu końcowym. Zapoznaj się z naszą polityką wykorzystywania danych. Zamknij