Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej.
Korzystając ze strony zgadzasz się na zapisywanie prywatnych danych zawartych w plikach cookies i im podobnych technologii w urządzeniu końcowym. Zapoznaj się z naszą polityką wykorzystywania danych. Zamknij

"; newWindow=window.open("","",w1); newWindow.document.write(z); newWindow.document.close(); } // End -->
O firmie Oferta Plany emisji Katalog znaczków Historia znaczka Punkt sprzedaży Strona główna znaczków
 

Emisje znaczków polskich I kwartał 2005r.

 

ŚWIAT BAŚNI HANSA CHRISTIANA ANDERSENA 200. ROCZNICA URODZIN PISARZA


projektant: Agnieszka Sobczyńska
ilość znaczków: : 2
wartości: 1,30zł i 1,30zł
nakłady:
- „Królowa Śniegu” – 500.000 sztuk,
- „Mała Syrenka” – 600.000 sztuk,
technika druku: offset
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 20 znaczków
data obiegu: 15 marca 2005 r.
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

przypadającą w tym roku dwusetną rocznicę urodzin duńskiego baśniopisarza i prozaika Hansa Christiana Andersena, Poczta Polska upamiętni emisją dwóch okolicznościowych znaczków pocztowych, wpisując się tym samym w obchodzony na całym świecie Rok H. C. Andersena.

Hans Christian Andersen urodził się 2 kwietnia 1805 r. w Odense, w skromnej rodzinie szewca. Wychowywała go babcia, która pierwsza opowiadała mu bajki i baśnie. Wiele motywów z babcinych opowieści pojawiło się później w twórczości pisarza. Andersen zadebiutował w 1822 r. zbiorem utworów „Młodzieńcze próby”. Jego pierwszy zbiorek baśni, zatytułowany „Baśnie opowiedziane dla dzieci”, ukazał się w 1835 r. Pisarz obecnie znany i ceniony przede wszystkim za baśnie, początkowo nie traktował twórczości dla dzieci poważnie. Chciał być znany jako autor utworów dla dorosłych. Powodzenie pierwszego tomu zachęciło go jednak do wydawania kolejnych. Łącznie wydał około 150 baśni. Źródłem inspiracji dla pisarza był folklor, jak w „Krzesiwie” i „Świniopasie”, tradycja hiszpańska, jak w „Nowych szatach cesarza”. W wielu baśniach losy głównych bohaterów są metaforą życia pisarza. Za najbardziej autobiograficzny z jego utworów uważane jest „Brzydkie kaczątko”. Sam pisarz podsumował baśń słowami: „Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne że wyklułem się z łabędziego jajka”.

Oprócz baśni na dorobek literacki Andersena składają się powieści, np.: „Książka z obrazkami bez obrazków”, „Dwie baronówny”, „Piotr Szczęściarz”, libretto do opery narodowej „Mała Kirsten”. Utwory Andersena były wielokrotnie tłumaczone na język polski, m.in. przez S. Beylina, J. Iwaszkiewicza, F. Mirandola i W. Syrokomlę. Na prezentowanych Państwu znaczkach pocztowych zostały ukazane dwie popularne bajki „Mała Syrenka” oraz „Królowa Śniegu”. W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowany w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

   

WIELKANOC


projektant: Agnieszka Sobczyńska
ilość znaczków: : 2
wartość:
- wartości 1,30 zł - 19.000.000 sztuk,
- wartości 2,20 zł - 2.300.000 sztuk,
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 25,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 50 znaczków
data obiegu: 1 marca 2005 r.
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

okres Świąt Wielkanocnych to tradycyjnie czas, kiedy nasi klienci pragną złożyć życzenia swoim najbliższym i przyjaciołom, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Wśród wielu nowoczesnych nośników informacji, nadal kartka pocztowa i list są bardzo popularną i oczekiwaną przez ludzi formą przekazu życzeń. Być może dlatego, że otrzymanie kilku miłych słów życzeń, napisanych własnoręcznie na kolorowej kartce wnosi do naszego pośpiesznego życia więcej ciepła i radości, niż SMS-y czy e-maile, którymi na co dzień się posługujemy. Poczta Polska przygotowując się do tego wyjątkowego czasu, dokłada wszelkich starań, aby życzenia dotarły do adresatów jak najszybciej.

Ważnym elementem świątecznej korespondencji jest znaczek pocztowy. Od wielu lat Poczta Polska wydaje okolicznościowe znaczki pocztowe poświęcone “Wielkanocy”, na których są ukazywane dzieła sztuki o tematyce sakralnej, tradycyjne obrzędy i symbole wielkanocne.

Na zaprezentowanych znaczkach pocztowych, zostały przedstawione dwa spośród wielu symboli wielkanocnych – zajączek oraz pisklę. Znaczki są radosne i kolorowe podobnie, jak i same święta, a także towarzysząca im pora roku. W dniu wprowadzenia znaczków do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym, stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

   

KOCHAM CIĘ


projektant: Anna Niemierko
ilość znaczków: : 1 + 1 z pustopolem do personalizacji
dwie formy wydawnicze:
pierwsza, w arkuszach po 50 znaczków, w nakładzie 5.300.000 sztuk
druga, z pustopolem do personalizacji w arkuszach po 20 sztuk znaczków
+ 20 miejsc do personalizacji, w nakładzie 300.000 sztuk
wartość: po 1,30 zł
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 39,5 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 50 znaczków
data obiegu: 1 lutego 2005 r.

Znaczek personalizowany to znaczek połączony z niezadrukowaną
powierzchnią (pustopole), na której może zostać umieszczony
dowolnie wybrany przez zamawiającego obraz (zdjęcie, rysunek, tekst, itp.).
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

tradycją stało się już, że Poczta Polska przygotowuje na Walentynki emisję okolicznościowego znaczka pocztowego przeznaczonego dla osób, które za pośrednictwem kartki pocztowej lub listu pragną wyrazić swoje uczucia. Dzień Zakochanych, czyli Walentynki jest na całym świecie obchodzony 14 lutego. Ten stosunkowo nowy w polskiej obyczajowości zwyczaj, zyskał już wielu zwolenników nie tylko wśród młodzieży, wszak Kochać i być kochanym to tak, jakby z obu stron grzało nas słońce (D. Viscott).

Dzień Zakochanych pierwsi zaczęli obchodzić Anglicy. Oni również zapoczątkowali zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych. Wybór 14 lutego nie jest przypadkowy, gdyż zgodnie z ludową tradycją, właśnie w tym dniu na Wyspach Brytyjskich ptaki łączą się w pary.

Prezentowany Państwu znaczek pocztowy jest wyjątkowy nie tylko dlatego, że powstał z myślą o korespondencji walentynkowej. Pragnę zwrócić uwagę naszych klientów na fakt, że znaczek zostanie wprowadzony do obiegu pocztowego w dwóch formach wydawniczych, w tym jako znaczek z pustopolem przeznaczonym do personalizacji. Informacja o terminie i zasadach wprowadzenia usługi „Znaczek Personalizowany” będzie podana na stronie www www.poczta-polska.pl/mojeznaczki/ Osoby zainteresowane skorzystaniem z nowej usługi Poczty Polskiej proszę o skontaktowanie się z Pocztowym Centrum Filatelistyki, ul. Grochowska 23/31, 00 – 942 Warszawa, tel. 51 52 215

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1. Mam nadzieję, że przygotowany z myślą o Walentynach znaczek pocztowy będzie miłym dopełnieniem wielu miłosnych wyznań.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

 

500. ROCZNICA URODZIN MIKOŁAJA REJA (1505 - 1569)


projektant: Maciej Buszewicz
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 400.000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 50 znaczków
data obiegu: 26 stycznia 2005 r.
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

Przypadającą w 2005 r. rocznicę urodzin Mikołaja Reja, Poczta Polska upamiętnia emisją okolicznościowego znaczka pocztowego. Wpisuje się tym samym w kalendarz uroczystości poświęconych temu wybitnemu pisarzowi. Mikołaj Rej, nazywany ojcem literatury polskiej, urodził się w Żurawnie nad Dniestrem w 1505 roku. Według współczesnego mu biografa, stało się to w "mięsopustny wtorek", czyli zależnie od sposobu liczenia 28 stycznia lub 4 lutego. Pisarz brał aktywny udział w życiu politycznym kraju jako poseł na sejm. Zaliczany do czołowych działaczy obozu reformacji religijnej, często uczestniczył w synodach kalwińskich. Zakładał w swoich dobrach zbory i szkoły. Wspierał reformację także w swoich dziełach, np. w popularnym zbiorze kazań "Postylla Pańska", w komentarzu do "Apokalipsis", "Żywocie Józefa", a także pieśniach nabożnych do melodii kompozytora Wacława z Szamotuł.

Mikołaj z Nagłowic wiele miejsca w swojej twórczości poświęcał przemianom społecznym w kraju, m.in. w "Krótkiej rozprawie między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem" oraz w "Zwierciadle". Obraz świata ziemiańskiego, a także chłopskiego z punktu widzenia humanisty ukazał w "Wizerunku własnym żywota człowieka poczciwego".

Umieszczona na znaczku pocztowym podobizna Mikołaja Reja jest wzorowana na wizerunku pisarza, pochodzącym ze starodruku "Zwierciadło" datowanym na 1568 r.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

100. ROCZNICA URODZIN KONSTANTEGO ILDEFONSA GAŁCZYŃSKIEGO


projektant: Andrzej Gosik
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 2 x po 300.000 sztuk
technika druku: rotograwiura, tête - bêche
format znaczka: 31,25 x 43 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 50 znaczków
data obiegu: 14 stycznia 2005r.
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

Prezentowany znaczek pocztowy jest poświęcony 100. rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jednego z najwybitniejszych i niezwykle popularnych poetów XX stulecia. K. I. Gałczyński urodził się 23 stycznia 1905 r. w Warszawie. Zadebiutował w 1923 r. wierszem "Szturm" opublikowanym w dzienniku "Rzeczpospolita".

Cechą charakterystyczną poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego jest oryginalne łączenie liryzmu, osobistej refleksji i baśniowości z groteską i satyrą. Poeta swobodnie operuje różnorodnymi konwencjami, przechodząc od liryki prostych wzruszeń, np. w wierszach opiewających uroki życia rodzinnego, przyrody i erotyki do groteski, drwiny i absurdalnego żartu.

W latach II wojny światowej powstały popularne wiersze patriotyczne K. Gałczyńskiego, m.in.: "Pieśń o żołnierzach z Westerplatte", "Pieśń o fladze", "Sen żołnierza", "Matka Boska Stalagów", nawiązujące do motywów religijno - modlitewnych. Okres powojenny to czas intensywnej współpracy poety z "Przekrojem", w którym ukazały się cykle "Zielonych Gęsi", "Listów z fiołkiem" i wiele wierszy - wśród nich tak znane, jak "Powrót do Eurydyki", "Kolczyki Izoldy" i "Zaczarowana dorożka". U schyłku życia Konstantego Gałczyńskiego na plan pierwszy wysunął się nurt tematyczny związany z rolą sztuki, np. w wierszach "Śmierć Andersena", "Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha", poemacie "Niobe".

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Mam nadzieję, że przygotowana przez Pocztę Polską emisja upamiętniająca 100. rocznicę urodzin K. I. Gałczyńskiego, spotka się z zainteresowaniem osób ceniących twórczość poety.

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

 

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


projektanci: Igor Tratkowski, Jerzy Owsiak
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: 10.000.000 sztuk
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 43 x 31,25 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 50 znaczków
data obiegu: 6 stycznia 2005r.
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

Tradycyjnie w styczniu serca wielu Polaków w kraju i za granicą mocniej zabiją, kiedy zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tegoroczny finał odbędzie się już po raz trzynasty. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii.

Poczta Polska starym zwyczajem również uczestniczy w tej wspaniałej akcji, wprowadzając do obiegu znaczek okolicznościowy, który nawiązuje do hasła "GRAMY NA MEDAL".

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu, będzie w sprzedaży koperta Pierwszego dnia Obiegu FDC, opatrzona datownikiem okolicznościowym stosowanym w Urzędzie Pocztowym Warszawa 1.

Pozdrawiamy wszystkich tradycyjnym Sie ma!

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

 

MIASTA POLSKIE - POZNAŃ


projektant: Andrzej Gosik
ilość znaczków: 1
wartość: 1,30 zł
nakład: wielomilionowy powtarzalny
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 25,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: po 100 znaczków
data obiegu: 3 stycznia 2005r.
FDC:
Powiększ

Szanowni Państwo,

W 2003 roku Poczta Polska wydała znaczek pocztowy oraz znaczek pocztowy w formie bloku, które upamiętniały 750-lecie lokacji miasta Poznania. W 2005 r. Poznań ponownie zostanie przedstawiony na znaczku pocztowym, tym razem w ramach emisji obiegowej "Miasta polskie".

Na prezentowanym znaczku pocztowym został ukazany pomnik Hygiei na tle klasycystycznego budynku Biblioteki Raczyńskich. Bibliotekę ufundował i podarował narodowi Edward hrabia Raczyński. Otwarta 5 maja 1829 r. Biblioteka, była jedną z pierwszych bibliotek publicznych w Polsce.

W dniu wprowadzenia znaczka do obiegu będzie w sprzedaży koperta Pierwszego Dnia Obiegu FDC, na której zostały przedstawiony fragment wnętrza Ratusza poznańskiego. Datownik Pierwszego Dnia Obiegu, który będzie stosowany w Urzędzie Pocztowym Poznań 1, ukazuje herb miasta Poznania wzorowany na drzeworycie umieszczonym w Postylli Jakuba Wujka z 1582 r.

Mam nadzieję, że znaczek pocztowy, poświęcony Poznaniowi stanie się cennym uzupełnieniem Państwa zbiorów.

z poważaniem

Dyrektor Generalny
Poczty Polskiej
Tadeusz Bartkowiak

Powrót do katalogu znaczków

   

Copyright © 2004-2024 Poczta Polska Pocztowe Centrum Filatelistyki ul. Grochowska 23/31, 00-942 Warszawa =19-04-2024 21:17:34=
Strona główna Poczty Polskiej English version of Polish Post Stamps